Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

bankowaakcjakrwiodawstwa700 osób oddało krew podczas bankowej akcji zorganizowanej w Światowy Dzień Krwiodawcy. W pierwszym etapie, który obejmował 12 największych polskich miast, zebrano 325 litrów krwi. W wakacje krwiobusy pojawią się w miejscowościach wypoczynkowych w górach i nad morzem.

Już piąty rok z rzędu zbierano krew w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Włączyli się w nią zarówno pracownicy PKO Banku Polskiego, jak i mieszkańcy miejscowości, w których prowadzono akcje. Zebrano aż 325 litrów krwi, o blisko 100 litrów więcej niż rok wcześniej, w czasie zbiórki w 12 miastach regionalnych. Wszędzie przed punktami poboru krwi ustawiały się kolejki. W całym kraju do oddania krwi zarejestrowało się 900 osób, z czego ponad 700 spełniło wszystkie wymagania. Najwięcej, bo ponad 100 litrów, zgromadzono podczas akcji we Wrocławiu.

– Cieszy mnie, że z każdym rokiem coraz więcej osób wspiera naszą akcje. To jest nasz wspólny sukces – pracowników, klientów i wszystkich ludzi dobrej woli – mówi Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, która zachęcała do uczestnictwa w akcji krwiodawstwa w tym mieście.

Od 2009 roku, czyli od pierwszej edycji Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, w punktach poboru krwi zarejestrowano ponad 5 tys. krwiodawców, z czego niemal 4 tys. oddało krew. Łącznie potrzebującym przekazano 1 718 litrów krwi.

Te osoby, które nie zdążyły lub nie miały możliwości oddania krwi podczas pierwszego etapu tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, będą mogły to zrobić w dowolnym terminie i dowolnej placówce RCKiK do końca września, poświadczając uczestnictwo na certyfikacie pobranym wcześniej ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego (www.fundacjapkobp.pl). W czasie wakacji zbiórka krwi będzie też prowadzona w miejscowościach turystycznych. Osoby, które oddadzą krew dwukrotnie w czasie trwania BAHK, otrzymają atrakcyjne nagrody.

Co roku Bankową Akcje Honorowego Krwiodawstwa wspierają znane osoby estrady i sportu. W Gliwicach w zbiórce krwi uczestniczył dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, który jest twarzą tegorocznej akcji. W Gdańsku do uczestnictwa w akcji zachęcał Łukasz Koszarek, mistrz Polski i reprezentant kraju w koszykówce, a w Warszawie aktor – Tomasz Karolak. W poprzednich latach ambasadorem BAHK był Krzysztof Cugowski lider zespołu Budka Suflera. Projekt wspierała też Kayah, mistrz olimpijski Paweł Nastula, Jacek Wójcicki, piosenkarz Norbi oraz byli reprezentanci kraju w piłce nożnej Tomasz Iwan i Marek Citko.

Źródło: PKO Bank Polski