W tym roku mija 20 lat od założenia Fundacji Na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego “Universitatis Varsoviensis” i jednocześnie 55 lat od powstania, pozostającego pod opieką Fundacji, Klubu Studenckiego Hybrydy. W tym klubie zaczęło się wiele karier artystów, którzy do dziś cieszą się międzynarodowym uznaniem.
Niektórych może zdziwić wyróżnianie za społeczne zaangażowanie klubu muzycznego, czy Fundacji, która zarządza takimi lokalami. Pozory mogą jednak mylić. „Universitatis Varsoviensis” jest jedną z najprężniej działających organizacji akademickich w Polsce. Fundacja po pierwsze wspiera przedsięwzięcia innych organizacji działających na UW, prowadzi też Akademicką Poradnię Prawną, w której studenci mogą uzyskać nieodpłatnie pomoc prawną, a także od ponad 15 lat wraz z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UW prowadzi program pomocy materialnej dla studentów niepełnosprawnych – od tego czasu przekazała na ten cel ponad milion złotych. To oczywiście niektóre z działań.
Fundacja zarządza obecnie Klubami Proxima, Hybrydy i Palladium, w których młodzi ludzie mogą być trochę bliżej kultury. Organizowane są tu nie tylko koncerty, ale także wystawy, przedstawienia teatralne i wiele innych. W kalendarz kulturalny już na stałe wpisały się takie wydarzenia jak: Juwenalia Warszawskie, Blues Rock Jazz Warsaw Festiwal, Warsaw Blues Night. Przy Fundacji działają też Dyskusyjny Klub Filmowy UW oraz Teatr Hybrydy. W lutym 2011 roku uruchomiona została scena teatralna – Teatr Palladium.
Przedstawiciele Fundacji twierdzą, że 2012 to szczególny rok, który planują uświetnić szeregiem wydarzeń kulturalnych. W styczniu br. miała miejsce światowa premiera musicalu “Nie ma Solidarności bez Miłości”, teraz czas na obchody jubileuszu Klubu Hybryd, który od ponad pół wieku tworzy historię polskiej sceny muzycznej.
Święto 55-lecia Klubu zostało objęte honorowym patronatem przez rektor Uniwersytetu Warszawskiego – Katarzynę Chałasioską- Macukow.
Obchody obejmą sześć spotkań wieczornych poświęconych kolejno kontrkulturze muzycznej lat 70. i 80., kabaretowi, poezji śpiewanej, odkryciom ostatnich dekad, jazzowej tradycji miejsca. Zwieńczeniem będzie gala (odbędzie się w listopadzie 2012 r.) „Pamiętajcie o Hybrydach przecież stamtąd przyszliście…”, na której z towarzyszeniem big bandu zagra 9 artystów związanych z Hybrydami na różnych etapach swojej pracy twórczej, często stawiających tu pierwsze znaczące kroki artystyczne. Podsumowaniem koncertu będzie wspólne jam Session – stanowiące podkreślenie idei wymiany artystycznej i aktywnych poszukiwań. Wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa plenerowa w przestrzeni Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego oraz kampania informacyjno-promocyjna ukazująca wkład klubu Hybrydy w życie kulturalne na przestrzeni epok.