ABC Data gościem Globtrotera

Czołowym dystrybutorem IT w krajach Europy Środkowo – Wschodniej jest firma giełdowa ABC Data S.A. założona w Polsce w latach 80-tych. A marką jej elektroniki użytkowej, materiałów eksploatacyjnych oraz akcesoriów komputerowych jest COLOROVO. Oferuje ona m.in. nowoczesne i wydajne tablety, przenośne baterie do ładowania urządzeń mobilnych, atramenty i tonery do drukarek, obudowy komputerowe, papier do wydruków fotograficznych, akcesoria czyszczące do urządzeń komputerowych i mobilnych oraz produkty biurowe. Przedstawiciele tej spółki: Dobrosław Wereszko – członek zarządu ABC Data, Maciej Michalski – szef marki Colorovo i Piotr Blachowski – odpowiedzialny za relacje z mediami byli gośćmi Globtrotera na pierwszym spotkaniu marcowym. Gospodarz spotkania, czyli SDP Globtroter to organizacja non profit, działająca na zasadzie wolontariatu i mająca na celu propagowanie turystyki zarówno krajowej, jak i zagranicznej.
ABC Data dużą uwagę w działalności przykłada do uwzględniania w swojej strategii zarówno aspektu biznesowego, jak też społecznego i ekologicznego. Swój sukces chce oprzeć na długofalowym, zrównoważonym rozwoju. Jej strategia rozwoju obejmuje przyjęcie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i sferę społeczną. Jedną z bardziej istotnych kwestii ochrony środowiska jest obecnie problem utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który zawiera w swoim składzie wiele materiałów i części składowych mogących niekorzystnie wpływać na zdrowie i życie ludzi oraz na środowisko (np. związki bromu – schorzenia układu rozrodczego, kadm – zmiany nowotworowe, nikiel – zmiany w szpiku kostnym). Podstawowe procesy ograniczające wpływ niebezpiecznych składników zawartych w sprzęcie to projektowanie proekologiczne oraz odpowiedni system gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Właśnie kwestie bezpiecznej utylizacji tego sprzętu są jednym z najważniejszych elementów strategii działań ABC Data w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma na swoim spotkaniu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników Globtroter przedstawiła cała gamę produktów marki Colorovo przeznaczonych dla osób spędzających dużo czasu w podróży. Zaprezentowała m.in. najnowsze tablety pozwalające na korzystanie z multimediów w dowolnym miejscu i czasie oraz przenośne ładowarki PowerBox umożliwiające kilkakrotne wydłużenie czasu pracy smartfona lub tabletu.

Piotr Blachowski omówił walory trzech, znajdujących się aktualnie w ofercie firmy, tabletów medialnych przeznaczonych zwłaszcza dla podróżników: Colorovo CityTab Lite 7” 3G GPS 2.0, Colorovo CityTab Visio 7,85” 3G GPS i Colorovo CityTab Supreme 7,85” BOOT GPS. Wszystkie – podkreślał – posiadające dobrej jakości ekrany o wysokiej rozdzielczości oraz wydajne podzespoły. Pierwsze dwa typy tych tabletów mają wbudowane modemy 3G, dzięki czemu można łatwo zainstalować w nich kartę SIM pozwalającą na prowadzenie rozmów telefonicznych i wysyłanie oraz odbiór sms-ów, a także korzystanie z Internetu.Tablet Colorovo CityTab Lite 7 3G GPS 2.0” jest przystosowany do wkładania dwu kart SIM równocześnie. Np. jednej do rozmów, a drugiej do połączeń internetowych. Podczas podróży zagranicznej drugie gniazdo można wykorzystać na lokalną kartę SIM aby obniżyć koszty połączeń. Urządzenia Colorovo wyposażone są w wydajne procesory i karty graficzne. Szczególną wydajnością wyróżnia się Colorovo CityTab Supreme 7,85” BOOT GPS wyposażony w podzespoły Intela.

Wszystkie tablety mają wmontowany precyzyjny moduł nawigacji satelitarnej GPS, który w ciągu kilku sekund może podać pozycję jego użytkownika na mapie lub wskazać drogę do celu. Ich funkcje w tej dziedzinie są niemal nieograniczone i zależą wyłącznie od zainstalowanego oprogramowania. Duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły także urządzenia linii Colorovo PoverBox. Pozwalają one na łatwe doładowanie telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego tak, aby mogły pracować dłużej w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego.

A to w podróży zdarza się przecież często. Np. Colorovo PowerBox Slim o pojemności 5000 mAh umożliwia ponad czterokrotne pełne naładowanie nowoczesnego telefonu i blisko dwukrotne pełne ładowanie tabletu. Mocną stroną tych urządzeń są ich niewielkie rozmiary nie przekraczające wymiarów smartfona i niewielka waga. PowerBox Slim 3000 waży zaledwie 78 gramów. I łatwo mieści się w kieszeni marynarki, kurtki czy plecaka. Część oferty firmy można było obejrzeć również na specjalnym stoisku. Jej historię oraz stan aktualny zaprezentował, odpowiadając na pytania, Maciej Michalski. Mówiąc o przedstawionych wcześniej tabletach stwierdził, że Colorovo Supreme jest właściwie pełnosprawnym komputerem, gdyż zainstalowane w nim procesor i karta graficzna Intela pozwalają na bardzo wydajne korzystanie także z gier i aplikacji. Spełnia on – zapewnił – wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jego dużą zaletą jest także elegancki, smukły wygląd pozytywnie wyróżniający go wśród podobnych urządzeń dostępnych na polskim rynku.

Autor: Cezary Rudziński/AB
Zdjęcie: Cezary Rudziński