Tekstem Judyty Watoły „Czego potrzebuje starość” opublikowanym w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej” rozpoczęła się dziś – w środę, 23 września br. akcja społeczna „DługoWIECZNI”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na demograficzne wyzwanie, jakie stoi przed Polską. – dziś w naszym kraju żyje ponad 6 mln osób powyżej 65. roku życia, za dziesięć lat będzie ich o milion więcej.
– Chcemy, by starość stała się ważnym i stałym tematem debaty publicznej. By starsi Polacy wyszli z gett. By prawo powstawało także z myślą o nich, by dbały o nich samorządy. By ludzie w jesieni życia mieli nie tylko należytą opiekę, poczucie bezpieczeństwa, ale i – na równi z młodymi – szansę na realizację pasji, aktywności, by mogli korzystać z dóbr kultury: kina, teatru, i czynnie uczestniczyć w życiu społecznym – wyjaśnia redakcja „Gazety Wyborczej”.
Podczas akcji, która prowadzona jest wraz z Marszałkiem Województwa Śląskiego, artykuły z nią związane będą ukazywać się w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej”, jej środowym tygodniku „Tylko Zdrowie” oraz lokalnym wydaniu „Gazety Wyborczej” w Katowicach. Redakcja dziennika będzie wskazywać, co trzeba poprawić, zmienić i zrobić, by starszym ludziom żyło się w Polsce lepiej. Przedstawi dobre praktyki związane z opieką seniorów, zachęci ich także do wyjścia na zewnątrz.
W ramach akcji „DługoWIECZNI” 20 października br. w Katowicach odbędzie się specjalne wydarzenie. Tego dnia przed południem ćwiczenia dla osób starszych w Parku Śląskim poprowadzi Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski w skoku o tyczce oraz promotor zajęć fizycznych w każdym wieku. Ćwiczenia są organizowane dzięki uprzejmości Fundacji Park Śląski.
Następnie o godz. 13.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach przy ul. Dobrowolskiego 1 dziennikarze “Gazety Wyborczej” i ich goście porozmawiają o potrzebach, pomysłach i rozwiązaniach, które można by wprowadzić w całym kraju w związku ze zmianą demograficzną. Do rozmowy zostali zaproszeni: minister zdrowia, marszałek województwa śląskiego, przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich, eksperci i społecznicy działający na rzecz poprawy jakości życia osób starszych.
Akcję społeczną „DługoWIECZNI” z początkiem 2015 roku wspólnym komentarzem zapoczątkowali: Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Juliusz Braun, ówczesny prezes TVP, Jurek Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
Więcej: Wyborcza.pl/dlugowieczni