Prof. Marcin Wiącek, RPO: Cieszę się, że ruszy program redukcji liczby procedur służących orzekaniu o niepełnosprawności

Jest jeszcze wiele do zrobienia na poziomie władzy i społeczeństwa, w tym pracodawców, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami zapewnić godne i równe życie. Dyrektywa o udziale kobiet w zarządach spółek może pomóc w szerzeniu dobrych praktyk – to jedynie fragmenty wypowiedzi prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich. Wywiad zrealizowaliśmy podczas XII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”.

Rozmowa odbyła się już po oficjalnej części Gali XII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Kapituła Konkursu, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego nagrodzili firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania. W tym roku wręczono nagrody w sześciu kategoriach, dwie nagrody dziennikarskie oraz trzy nagrody specjalne. RaportCSR.pl był partnerem medialnym wydarzenia. Podczas wydarzenia odbyła się też debata ekspercka pt. Zawodowcy potrzebni od zaraz – kształcenie zawodowe jako remedium na braki kadrowe w branżach strategicznych”.

Prof. Marcina Wiącka zapytaliśmy czy niepokojące jest, że nie przyznano nagrody PGZ w kategorii „Firma przyjazna niepełnosprawnym”, jak również, czy nie jest tak, że firmom bardziej opłaca się płacić PFRON niż zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, zagadnęliśmy o parytetową dyrektywę Parlamentu Europejskiego, o jego interwencję w sprawie zasad naboru do liceum lotniczego w Dęblinie oraz o ocenę realizacji rządowej Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami Rzecznika Praw Obywatelskich: