Znamy finalistów Zalando Sustainability Award – wyróżnienia dla marek, które przyczyniają się do pozytywnych zmian w świecie mody

Zalando, jedna z wiodących europejskich platform modowych i lifestylowych oraz Copenhagen Fashion Week ogłaszają TG Botanical (Ukraina), Selam Fessahaye (Szwecja) i STAMM (Dania) finalistami tegorocznej edycji Zalando Sustainability Award na Copenhagen Fashion Week, który odbędzie się między 31 stycznia a 3 lutego 2023 roku.

To już piąty sezon strategicznego partnerstwa między Zalando a Copenhagen Fashion Week, zorientowanego na inicjowanie pozytywnych zmian w branży mody w zakresie odpowiedzialności. Nagroda, o którą mogą starać się projektanci z całego świata, zachęca marki modowe do poszukiwania nowych rozwiązań i dzielenia się pomysłami, minimalizującymi wpływ przemysłu modowego na środowisko.

Finaliści zostali wybrani przez doświadczone, międzynarodowe jury, w tym CEO Copenhagen Fashion Week, Cecilie Thorsmark; redaktorkę ds. zrównoważonego rozwoju brytyjskiego Vogue, Emily Chan; oraz doradcę ds. zrównoważonego rozwoju i marki Dio Kurazawę. Reprezentacja  Zalando w jury to Laura Coppen, Head of Circularity i Lena Sophie Röper, Director of Designer & Luxury.

Jury dokładnie przeanalizowało podejście każdego z kandydatów do zrównoważonego rozwoju, skupiając się w na wykorzystywaniu przez nich certyfikowanych materiałów,procesach produkcyjnych, innowacyjności, przejrzystości i integracji praktyk cyrkularnych. Materiały były kluczowym tematem wśród wszystkich finalistów w tym sezonie. Projektantka Tetyana Chumak z TG Botanical postawiła na wykorzystanie tych naturalnych, takich jak len, konopie i bawełna organiczna. Perełką w jej kolekcji jest przypominający futro materiał wykonany z konopi. Selam Fessahaye opracowuje własną tkaninę z materiałów pochodzących z recyklingu, którą zamierza włączyć do swoich przyszłych kolekcji. Elisabet Stamm pracowała z indyjską włóczką Khadi, dziedzictwem ręcznego krosna, wykonaną głównie z bawełny barwionej naturalnymi indygo lub ziołami i korzeniami drzew.

Laura Coppen, Head of Circularity w Zalando: “Zalando Sustainability Award jest ważną częścią Copenhagen Fashion Week. To już piąty sezon, a marki, które biorą udział w konkursie, nadal nas zadziwiają i inspirują. Tegoroczna edycja nie jest wyjątkiem, ponieważ mamy trzech finalistów z różnych środowisk i z różnymi historiami – każdy z własnym, unikalnym podejściem do zrównoważonego projektowania i mody. Stanowią oni dynamiczne trio budujące przyszłość designu.”

Trzech finalistów otrzyma dofinansowanie do kosztów produkcji i zadebiutuje oficjalnie na CPHFW oraz w Zalando Greenhouse, cyfrowej przestrzeni, w której kolekcje laureatów będą prezentowane online. Jednocześnie Zalando Greenhouse służy jako przestrzeń pełna inspiracji i edukacji, pomagając odwiedzającym poruszać się po złożonym temacie projektowania i zrównoważonego rozwoju.

Jury podejmie ostateczną decyzję po tym po prezentacji kolekcji każdego z projektantów na Copenhagen Fashion Week. Zwycięzca zostanie ogłoszony 2 lutego 2023 roku.