„Ocalić od zapomnienia…” słowa utworu Marka Grechuty szczególnie wzięli sobie do serca przedstawiciele Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Lider polskiej farmacji, oprócz inwestycji w bieżąca infrastrukturę firmy, nie zapomina też o tej… sprzed 171 lat.
Połączenie historii i nowoczesności, to obszar działań CSR, który skutecznie łączy w sobie elementy budowy pozytywnego wizerunku i wymiar społeczny. Ponadto, na firmach, które posiadają silną pozycje na rynku, spoczywa niejako odpowiedzialność za zachowanie tradycji i zabytków związanych z branżą w jakiej działają.
Polska Grupa Farmaceutyczną jest mecenasem wielu placówek muzealnych w Polsce. Największą z nich jest Muzeum Farmacji im. Jana Muszyńskiego w Łodzi. Muzeum mieści się w jednej z zabytkowych kamienic w Łodzi przy pl. Wolności, w której nieprzerwanie od 1840 roku funkcjonuje najstarsza miejska apteka, należąca do sieci Aptek Dbam o Zdrowie, spółki zależnej od PGF, zajmującej się sprzedaż detaliczną leków.
W zbiorach muzeum mieszczą się zabytkowe meble, naczynia, księgozbiory, stare recepty i inne przedmioty dokumentujące tradycje polskiego aptekarstwa. Placówka pełni też rolę edukacyjną. Posiada wyposażoną w sprzęt audiowizualny salę wykładową, w której odbywają się spotkania naukowe, konferencje oraz szkolenia dla farmaceutów i lekarzy. Najmłodsi biorą też udział w lekcjach poświęconych historii farmacji i aptekarstwa, m.in. mogą samodzielnie wykonać plastelinowe pigułki i odmierzyć krople leku z wykorzystaniem zabytkowego kroplomierza.
Wśród ponad 2000 Aptek Dbam o Zdrowie, znajduje się 11 aptek zabytkowych i historycznych, dwa muzea farmacji oraz izba pamięci. Każdy z obiektów, w porozumieniu z konserwatorami zabytków, został pieczołowicie odrestaurowany i mimo upływu lat, dalej służy mieszkańcom.
kc