Ponad 1,5 tysiąca biegaczy wystartowało w pierwszym łódzkim biegu: Łódź Maraton – Dbam o Zdrowie. Liczba osób, które wzięły udział w tym wydarzeniu, to zdaniem organizatorów sygnał, że takie imprezy są potrzebne i warto je organizować. – Łódzki maraton to przykład sprawnego połączenia biznesu i odpowiedzialności społecznej – mówi Jacek Szwajcowski, prezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej, głównego organizatora biegu.
Promowanie zdrowego trybu życia – to dla wielu osób zajmujących się tematyką CSR mocno wyeksploatowany temat, szczególnie, że bardzo rzadko towarzyszą mu konkretne działania.
– Zazwyczaj są to akcje prewencyjne czy edukacyjne, które ograniczają się wyłącznie do rozdawania ulotek i tym podobnych – mówi Wojciech Skarbczyk, specjalista ds. marketingu sportowego. – Tym bardziej cieszy fakt organizacji wydarzenia, w którym biorą udział setki osób.
Nazwa maratonu – Dbam o Zdrowie, to oprócz celnego przesłania, również nazwa największej w Polsce sieci aptek. Z ponad 2 tys. placówek miesięcznie korzysta przeszło 8,5 mln pacjentów, dlatego też same placówki są jednocześnie świetnym punktem informacji.
– Jesteśmy po to, by chronić i dbać o zdrowie – mówi Szwajcowski. – Warto przecież pamiętać, że apteki nie są miejscem, gdzie można kupić wyłącznie leki. W asortymencie powszechnie dostępne są suplementy diety, dermokosmetyki i inne produkty, które pozwalają zachować zdrowie i urodę.
Organizacja wydarzenia, które bez wątpienia było dużym wyzwaniem logistycznym, nie mogłoby się odbyć bez współpracy z samorządem, dlatego też honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.
– Bieg doskonale poprawia ogólną sprawność, kondycję – dlatego naszym celem było, poprzez maraton i biegi towarzyszące, zachęcić łodzian i wszystkich Polaków do tej formy ruchu – mówi Szwajcowski. – Nie ukrywam, że było to dla nas wielkie wyzwanie, ale jak sądzę udało nam się mu sprostać, czego dowodem była liczba osób, który stawiły się na starcie.
Biegli i zbierali pieniądze
W ramach imprezy został również stworzony program Biegam – Pomagam, w ramach którego każdy z biegaczy mógł zbierać pieniądze na dowolnie wybrany przez siebie cel społeczny. To wspólna inicjatywa organizatorów i internetowej platformy charytatywnej Do More. Każda osoba, która brała udział w maratonie, mogła założyć na portalu domore.pl własną stronę akcji, w ramach której opisała swoje wyzwanie biegowe, a następnie nakłoniła znajomych do dokonywania wpłat.
– Akcja Biegam – Pomagam polega na wykorzystaniu energii i zaangażowania aktywnych ludzi oraz potencjału innowacyjnych narzędzi internetowych do prowadzenia ciekawych i skutecznych akcji fundraisingowych – tłumaczą organizatorzy.
W akcję włączyło się też kilka organizacji pozarządowych m.in. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Mam Marzenie, Polska Misja Medyczna oraz Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty.
Dbają o zdrowie i tradycję
– Połączenie historii i nowoczesności, to kolejny obszar naszych działań CSR, który skutecznie łączy w sobie budowę pozytywnego wizerunku i wymiar społeczny – mówi Szwajcowski. – Ponadto, mamy świadomość, że na firmach, które posiadają silną pozycję na rynku, spoczywa niejako odpowiedzialność za zachowanie tradycji i zabytków związanych z branżą, w jakiej działają.
PGF jest mecenasem kilku placówek muzealnych w Polsce. Największą z nich jest Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi. Muzeum mieści się w jednej z zabytkowych kamienic w Łodzi przy pl. Wolności, w której nieprzerwanie od 1840 roku funkcjonuje najstarsza miejska apteka.
W zbiorach muzeum mieszczą się zabytkowe meble, naczynia, księgozbiory, stare recepty i inne przedmioty dokumentujące tradycje polskiego aptekarstwa. Placówka pełni też rolę edukacyjną. Posiada wyposażoną w sprzęt audiowizualny salę wykładową, w której odbywają się spotkanie naukowe, konferencje oraz szkolenia dla farmaceutów i lekarzy. Najmłodsi biorą też udział w lekcjach poświęconych historii farmacji i aptekarstwa, m.in. mogą samodzielnie wykonać plastelinowe pigułki i odmierzyć krople leku z wykorzystaniem zabytkowego kroplomierza.
Wśród ponad wszystkich Aptek Dbam o Zdrowie znajduje się 11 aptek zabytkowych i historycznych, dwa muzea farmacji oraz izba pamięci. Każdy z obiektów, w porozumieniu z konserwatorami zabytków, został pieczołowicie odrestaurowany i, mimo upływu lat, dalej służy mieszkańcom.
Kamil Ciepieńko