– Ludzie, którzy zaczynają (pisać) i nie kończą, popełniają często ten błąd, że próbują dopieszczać te 12 pierwszych stron, czyli poprawiają, oddają do czytania znajomym, żonie, mężowi, żeby dostać te „głaski” i żeby powiedzieli: „Tak, tak, pisz, jest wspaniale”. A paradoksalnie to jest koniec, dlatego że my pisarze potrzebujemy tak naprawdę niepewności. Nie wiemy dokładnie, jaką to, co piszemy, ma wartość, ale chodzi o to, żeby mocno uderzać w klawisze i nie zastanawiać się, co będzie dalej. Wtedy nie wytraca się tej energii i korzysta się z niej – radzi Katarzyna Bonda, popularna autorka powieści kryminalnych, a wcześniej także dziennikarka.
Jaki powinien być tzw. „pierwszy czytacz” powstającej książki?
– Musi to być osoba merytoryczna, która kocha czytać i w jakimś stopniu kocha nas, czyli po prostu dobrze nam życzy. Ale jednocześnie powinna być bardzo analityczna i musi potrafić znaleźć tzw. szwy albo wręcz błędy, a potem potrafić je przekazać. Czyli nie będzie bała się tego powiedzieć, a jednocześnie nie powie tego w taki sposób, że ja „umieram i nie żyję” – tłumaczy Bonda.
Katarzyna Bonda – pisarka, najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce, wcześniej dziennikarka. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Autorka serii kryminalnych z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”) oraz z profilerką Saszą Załuską („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony Pająk”), a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi historiami: „Miłość leczy rany” i „Miłość czyni dobrym”. Ma w dorobku również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty”, napisane wspólnie z Bogdanem Lachem. Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym 2,5 miliona egzemplarzy. Wydawane są w 15 krajach. Na podstawie „Lampionów” powstał serial „Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN.
Więcej: https://azir.edu.pl/wyklad/jak-rozpoczac-przygode-z-pisaniem-ksiazek/