Sekretarze zespołów orzekających – obciążenie czy szansa?

Sekretarze zespołów orzekających – obciążenie czy szansa? – to hasło webinarium organizowanego przez Arbitrażowe Forum Młodych Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Gośćmi wydarzenia byli Ole Jensen z międzynarodowej firmy prawniczej działającej na terenie USA, Europy i Azji – WilmerHale oraz Bronte Hannah z CMS Hasche Sigle in München.

Spotkanie online odbyło się pod hasłem „Secretaries to Arbitral Tribunals – a burden or opportunity?”.

Arbitrażowe Forum Młodych Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej to inicjatywa, która powstała w 2011 roku. Jej celem jest integracja młodszego pokolenia środowiska arbitrażowego, stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i zdobywania praktycznej wiedzy o arbitrażu. W ramach Forum odbyło się wiele spotkań z wybitnymi praktykami arbitrażu z zagranicy. Jego gośćmi byli m.in. prof. Julian Lew, prof. Christoph Schreuer czy prof. Bernard Hanotiau. Zorganizowano też interaktywne warsztaty arbitrażowe, skierowane do kandydatów na sekretarzy trybunałów arbitrażowych.

Forum jest adresowane do młodych – w społeczności prawniczej często uważa się, że granicą młodości jest wiek 45 lat. Forum nie ma sformalizowanych struktur, dzięki temu może być elastycznym narzędziem do realizacji najróżniejszych inicjatyw.

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie został powołany w 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych.

Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Jest najbardziej uznanym i renomowanym stałym sądem polubownym w Polsce, a jego popularność w tej części Europy wciąż rośnie. Na liście arbitrów, oprócz najlepszych polskich prawników, figurują także nazwiska zagranicznych specjalistów od arbitrażu. Sąd administruje również postępowania ad hoc stosownie do Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL, prowadzi mediacje, zajmuje się również promocją idei arbitrażu w środowiskach akademickich i gospodarczych.

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie zawarł szereg porozumień o współpracy z instytucjami arbitrażowymi znanymi na całym świecie. Jest członkiem  i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.