„Ostatnie Chwile Szczęścia” to kampania społeczna organizowana przez Puckie Hospicjum, mająca na celu wywołanie dyskusji na temat dobrego czasu umierania, a przede wszystkim znaczenia potrzeb ludzi umierających. Co powiedzieć umierającemu? Jak się zachować w obliczu nieuniknionego? Jak ogromne znaczenie ma nasza uważność na potrzeby osób w ostatniej drodze życia?
Nasi eksperci, praktycy pracujący i towarzyszący na co dzień osobom odchodzącym, odpowiadają na te pytania w wydanym przez nas Raporcie o dobrym umieraniu. Do zaangażowania w kampanię zapraszamy Gości – osoby z różnych środowisk, z doświadczeniem zarówno profesjonalnym, jak i życiowym.
Najistotniejszym jednak głosem będą nasi Pacjenci, bohaterowie filmu dokumentalnego pt. „Jeszcze zdążę”, realizowanego przez wiele miesięcy w Puckim Hospicjum przez Aleksandrę Kutz. Tych osób w większości nie ma już wśród nas, ale ich refleksje w obliczu śmierci pozostały z nami na zawsze w rozmowach o rzeczach najważniejszych w ich życiu. Autorka filmu pyta o ostatnie pragnienia i pomaga ludziom je zrealizować, dzięki uważności całego zespołu hospicjum. Ten wyjątkowy film będzie można zobaczyć wkrótce.
Z powodu przewlekłych chorób umiera rocznie w Polsce około trzystu tysięcy osób. Terminalnej fazie choroby towarzyszy wiele bolesnych objawów, problemy egzystencjalne i duchowe. Problem cierpienia ciężko chorych ludzi jest powszechnym zjawiskiem społecznym. Żyjemy pełnią życia. Choroba zawsze nadchodzi w złym momencie. A my zupełnie nie wiemy jak zachować się wobec śmierci, jak dobrze przeżyć kres życia. Dobre umieranie – współczesne ars bene moriendi – to dla nas przede wszystkim czas dobrej jakości życia i umocnienie poczucia godności człowieka w obliczu zbliżającej się śmierci. Dobre umieranie to taki czas, jakiego byśmy sobie życzyli. Każdy ma do tego prawo. Zacznijmy więc o tym rozmawiać…