8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów 2023. Petycja MSC i akcja edukacyjna w Polsce [WIDEO]

Dziś jest Światowy Dzień Oceanów. Międzynarodowa organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC) apeluje o wsparcie rybaków, którzy łowią w sposób dobry dla środowiska, poprzez wybór certyfikowanych ryb i owoców morza, pochodzących ze zrównoważonych połowów. Organizacja zaprasza też na darmowe zwiedzanie Zoo.

„Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, którym oddychamy. Dostarczają nam pożywienie oraz są źródłem pracy dla kilkuset milionów ludzi na świecie. To także dom dla tysięcy różnych gatunków zwierząt morskich. Niestety kondycja naszych Oceanów jest zagrożona przez globalne ocieplenie i działalność człowieka – w tym przełowienie” –ostrzega Marine Stewardship Council (MSC) międzynarodowa organizacja pozarządowa, której misją jest zachowanie zdrowych zasobów mórz i oceanów dla przyszłych pokoleń.

Jak informuje MSC, zrównoważone połowy to takie, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem morski, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim. Można więc powiedzieć, że nie zaburzają one naturalnej równowagi w ekosystemie morskim. Morza i oceny pełne ryb zapewniają bezpieczną przyszłość społecznościom rybackim, a także ludziom na całym świecie zatrudnionym bezpośrednio lub pośrednio w branży rybackiej.

Wybór produktów z niebieskim znakiem MSC pozwoli Ci jeść ryby i owoce morza ze świadomością, że dokonałeś słusznego wyboru i pomagasz zachować dziką naturę oceanów. Wybierając produkty z niebieskim znakiem MSC na opakowaniu wspierasz też rybaków, którzy zarządzają łowiskami w sposób zrównoważony, dzięki temu ich połowy mają zminimalizowany wpływ na ekosystem, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim – pisze MSC.

Zachęcasz również kolejnych sprzedawców, by zaopatrywali się u certyfikowanych dostawców, a to z kolei skłania do przystąpienia do Programu Certyfikacji MSC tych rybaków, którzy dotychczas w nim nie uczestniczyli. Dbanie o to, żeby nasze oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, to duże wyzwanie, ale razem możemy zapewnić, że nasze oceany będą pełne życia –podkreśla MSC i apeluje o podpisanie petycji „Twój czas na pakt z Oceanem!” w sprawie zrównoważonego rybołówstwa.

8 czerwca na pierwsze osoby, które podadzą hasło „MSC – chroń morza i oceany” czekają bezpłatne wejściówki. W wybranych ogrodach będzie można także zobaczyć wystawę edukacyjną MSC oraz odebrać bezpłatne materiały edukacyjne.

* miejsca, w których będzie dostępna wystawa edukacyjna MSC

W Światowy Dzień Oceanów MSC zaprasza także do Orientarium w Łodzi, gdzie stanie specjalne stoisko MSC, na którym znajdziesz nasze materiały edukacyjne, zrobisz morski tatuaż i pamiątkową fotkę w fotobudce.

>> Sprawdź, gdzie możesz kupić ryby i owoce morza z certyfikatem MSC

>> Dowiedz się więcej o gatunkach ryb, dostępnych z certyfikatem MSC

Poznaj lepiej nasz Bałtyk

Więcej na MSC Polska

Źródło: MSC Polska