Książę Czartoryski szczerze w Polska the Times

0
31

Wszystko co otrzymała Fundacja, zostanie przekazane na cele charytatywne i promujące pamięć o rodzinie Czartoryskich – mówią książę Adam Karol Czartoryski i księżna Josette Czartoryska w wywiadzie udzielonym dla Polska the Times.

Adam Karol Czartoryski podsumowuje burzę medialną po przekazaniu kolekcji:  zrobiłem olbrzymią darowiznę, bo dla mnie to nie była sprzedaż. Przekazałem narodowi muzeum, bibliotekę, wszystkie eksponaty, także prawa do tych zaginionych podczas wojny. Jednocześnie przekazałem nieodpłatnie moje osobiste do pałacu i parku w Sieniawie. Dokonałem na rzecz narodu darowizny w imieniu rodziny i przodków. W zamian, aby móc kontynuować działalność charytatywną, poprosiłem o kwotę znaczącą, która jednak odpowiadała tylko około 3,5 proc. wartości kolekcji. Czułem się urażony, gdy wokół darowizny wartej około 2 mld euro, w mediach stworzono atmosferę oskarżeń. Transakcja zasługiwała na aplauz a nie na medialne ataki.

Więcej: http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/a/ksiaze-czartoryski-nie-zarobilem-ani-grosza-na-kolekcji-a-teraz-musze-walczyc-z-prasa-i-z-corka-za-to-co-robilem-dla-polski,13237326/