ISBnews informuje: Aptekarze apelują do ministra zdrowia

PharmaNetZwiązek Pracodawców Aptecznych PharmaNET – skupiający farmaceutów i właścicieli sieci aptek – apeluje do ministra zdrowia o ponowne włączenie do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej propozycji dotyczącej doprecyzowania zapisu zakazującego reklamowania aptek i ich działalności, wynika z listu przesłanego przez ZPA PharmaNET, do którego dotarła agencja ISBnews. Związek postuluje również zmiany sposobu naliczania marży detalicznej, która negatywnie odbija się na kondycji aptek, a także rzadszych nowelizacji wykazów leków.

26 sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową wersję projektu założeń nowelizacji tzw. Ustawy refundacyjnej, która została przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów i przekazana pod obrady Rady Ministrów.

Ze zdziwieniem odnotowaliśmy, że usunięto z niej poprzednią propozycję doprecyzowania przepisu zakazującego reklamowania aptek i ich działalności. Zakaz reklamy aptek nie pozwala nam na prowadzenie opieki farmaceutycznej oraz realizowania ubezpieczeń lekowych oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe, a są to działania propacjenckie – czytamy w liście przesłanym przez ZPA PharmaNET do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W liście Związek domaga się powrotu do propozycji doprecyzowania przepisu zakazującego reklamowania aptek, a także pisemnego wyjaśnienia “co było powodem nagłego usunięcia propozycji zmian w tych zapisach”.

Według ZPA PharmaNET, wskutek funkcjonowania zakazu apteki straciły możliwość informowania pacjentów o ofercie handlowej.

W rezultacie pacjenci coraz częściej zaopatrują się w leki i produkty medyczne w placówkach obrotu pozaaptecznego, takich jak supermarkety, drogerie, czy stacje benzynowe, gdzie sprzedaż odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli i profesjonalnego nadzoru – czytamy dalej w liście.

Związek postuluje również zmianę naliczania marży detalicznej, gdyż obecnie obowiązująca doprowadziła do pogorszenia kondycji krajowych aptek. Związek, powołując się na dane IMS Health przypomina, że tylko w ciągu pierwszego roku funkcjonowania ustawy refundacyjnej pracę straciło aż 8 tysięcy farmaceutów.

Według ZPA PharmaNET, zamykanie placówek i utrata dochodowości przez apteki spowodowała pogłębianie problemu związanego z dostępnością leków dla pacjentów.

Z uznaniem przyjęliśmy propozycję Ministerstwa Zdrowia w zakresie rzadszego wydawania wykazów refundacyjnych. Obecnie apteki są zmuszone ograniczać zapasy magazynowe w obawie przed stratami wynikającymi z obniżek cen produktów. W naszej opinii zmiana polegająca na publikacji wykazów co 3 miesiące nie rozwiąże w pełni problemu z ustabilizowaniem cen i dostępnością leków dla pacjentów. W związku z tym proponujemy publikację list refundacyjnych co 6 miesięcy (2 razy do roku) – głosi list.

ZPA PharmaNET skupia farmaceutów i właścicieli sieci aptek. Wśród nich są takie sieci jak Apteki dbam o Zdrowie, Super-Pharm Apteki, Dr Max, Mediq Apteka, Euro Apteka i Apteka Plus. Związek jest organizacją zrzeszoną w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Źródło: ISBnews