Żywa lekcja historii

28 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie odbędzie się lekcja żywej historii organizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych  „Ad futurum” i redakcję „Dobrego Znaku”. W spotkaniu „Spieszmy się spotkać ludzi…” wezmą udział żyjący bohaterowie Powstania Warszawskiego: Henryk Borsuk i Stefan Laube z Batalionu „Sokół”.

Oprócz powstańców na spotkaniu obecna będzie także Wanda Bielesz – opiekunka miejsc pamięci poświęconych powstańcom, przede wszystkim tablicy pamiątkowej poświęconej “Antkowi Rozpylaczowi” na ulicy Brackiej. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Żądło-Jadczak z redakcji “Dobrego Znaku”, dwutygodnika wydawanego dzięki wsparciu SKOK Wołomin. – Chcielibyśmy, aby  młodzi zrozumieli, że wiedzę o historii najlepiej czerpać z “żywych” źródeł, od ludzi, którzy nam mogą jeszcze tyle ciekawych rzeczy opowiedzieć o dawnych czasach. Tak szybko odchodzą, powstańców już jest coraz mniej… – mówi Żądło-Jadczak.

Podczas spotkania odbędzie się także koncert pieśni powstańczych w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej  im. Witolda Lutosławskiego pod kierownictwem Pawła Rozbickiego.

Spotkanie “Spieszmy się spotkać ludzi” jest już drugim spotkaniem z cyklu organizowanego przez “Dobry Znak”. Pierwsze pn. “Polska o nich zapomniała” dotyczyło tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku. Gościem specjalnym był Wacław Chmielewski – obecnie mieszkaniec Wołomina, będąc 9-letnim chłopcem udało mu się wraz z rodziną uciec z Równiny Wołyńskiej przed ukraińską nawałnicą oraz minister Szeremietiew, który przybliżył obecnym historię mordów na Polakach.

Spotkanie „Spieszmy się spotkać ludzi…” odbędzie się 28 listopada 2013 roku (czwartek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie przy ul. Wileńskiej 32 o godz. 12.00. Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.