Zrzuta albo psikus

Młode osoby cierpiące na depresję i przechodzące przez kryzysy nie mogą czekać. Fundacja Zobacz…JESTEM zbiera na Kryzysowy Oddział Ratunkowy, w którym dzieci i młodzież będą mogły dostać wsparcie emocjonalne bez wcześniejszego umawiania się. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Powstanie w Warszawie, przy ul. Dobrej 5.

W 2021 roku w Polsce 471 osób w wieku od 6 do 24 roku życia dokonało samobójstwa. 127 z tych osób nie ukończyło nawet 18 lat. Szacuje się, że próby samobójcze zdarzają się 200 razy częściej niż samobójstwa dokonane. 90 tysięcy osób to populacja sporego miasta, np. Jaworzna (90368) lub Grudziądza (93564). To tak jakby całe miasto próbowało odebrać sobie życie. I tak co roku. Samobójstwo jest czwartą co do częstości przyczyną śmierci osób w przedziale wieku 15 – 29 lat.

Szacuje się, że około 4% dzieci w wieku przedszkolnym, 8% w szkołach podstawowych i 20% dzieci w szkołach ponadpodstawowych choruje na depresję.

To aż pięcioro dzieci w przeciętnej licealnej klasie. Depresja to bardzo poważna choroba, a jej objawy upośledzają funkcjonowanie i rozwój młodego człowieka. Znacząco zwiększa ryzyko samobójstwa. Dane Naczelnej Izby Lekarskiej mówią o tym, że w Polsce obecnie pracuje tylko 505 lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Chociaż istnieją znane, skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych, ponad 75% osób nie otrzymuje żadnego leczenia. Bariery w skutecznej opiece obejmują brak zasobów, brak wyszkolonych pracowników służby zdrowia oraz piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi.

Wesprzyj: https://zrzutka.pl/kryzysowy-oddzial-ratunkowy-86bdys