Zrównoważone Święta: potrawy

Polacy wyrzucają 2 miliony ton żywności rocznie, najczęściej pieczywo, owoce, wędliny. Tymczasem przedświąteczne zakupy mogą być i racjonalne, i spokojne: wystarczy dobrze planować. Po co kupować ‘na zapas’? – ile dni po Wigilii można jeść karpia… Warto, chociażby w kontekście kończącego się szczytu klimatycznego w Paryżu, zaplanować zorganizowanie i przeżycie Świąt w sposób przyjazny dla siebie, otoczenia i środowiska. Poradnik o ekologicznych Świętach przygotowała INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań.

 

Przed nami 12 potraw! Tradycyjne potrawy wigilijne całkiem dobrze wpisują się w charakter zrównoważonych Świąt:

  1. składają się z lokalnie występujących produktów, więc składników nie trzeba transportować na duże odległości, co minimalizuje emisję gazów cieplarnianych
  2. są w większości przyjazne środowiskowo, tzn. produkcja poszczególnych składników pochłania mniej zasobów naturalnych (np. produkcja szklanki mleka wymaga 200 litrów wody, a steku wołowego – aż 7000), a tym samym ograniczają ślad ekologiczny, czyli wpływ, jaki wywieramy na środowisko produkując i konsumując te dania.

 

Wciąż jednak są sprawy, które możemy zrobić lepiej. Oto kilka kwestii do przemyślenia:

  1. W jakich warunkach produkowane i sprzedawane jest jedzenie, które kupujesz?

Do świadomości firm i konsumentów coraz mocniej przebijają się idee sprawiedliwego handlu (Fair Trade), czyli takiego, który dba o pracowników oraz środowisko w myśl zasady: minimum przetwarzania, minimum opakowań, minimum transportu.

  1. Jak pakowane są produkty, które wybierasz?

Im mniej opakowań, tym lepiej. Jeśli możesz kupić ten sam produkt opakowany oszczędniej lub bez opakowania – zrób to. Idąc na zakupy – korzystaj z wiklinowych koszyków lub wielorazowych toreb płóciennych. Wyrzucając opakowania – segreguj je.

  1. Czy jedzenie trafia do twojego kosza?

To zdarza się bardzo często – 40% Polaków przyznaje, ze zdarza im się wyrzucić jedzenie. W sumie do kosza trafiają w naszym kraju 2 miliony ton żywności rocznie, co w przeliczeniu daje 600 zł na osobę. To zmarnowana żywność, zmarnowane pieniądze, zmarnowane środowisko.

Zmienienie tego zatrważającego obrazka wymaga od nas kilku działań, które – szczęśliwie – łatwo wdrożyć podczas Świąt:
Kupuj zgodnie z listą – Po co Ci torebka z przyprawą do piernika w rozmiarze XXL, jeśli piernik robisz raz w roku? Czy Twój żołądek albo żołądki Twoich bliskich naprawdę nagle podczas kilku świątecznych dni potrzebują trzykrotnie większych porcji albo 8 posiłków zamiast 3? Nie daj się zwariować. Zrób plan zakupów i trzymaj się go.
Zrób plan posiłków – Zastanów się: ile osób zamierzasz ugościć i podczas jakiego posiłku? W jakim wieku będą goście (dzieci zazwyczaj jedzą mniej niż dorośli). Czy wybierasz się do kogoś w Święta i jeśli tak, który posiłek ominiesz w domowych przygotowaniach?
Podziel się przygotowaniami – 12 dań to dużo. Może nie musisz przygotowywać wszystkich samodzielnie? Gdyby 12 znajomych podzieliło między siebie przygotowania, każdy miałby więcej czasu dla bliskich, mniej pracy, a wspólnota zawiązana przy okazji wspólnego posiłku lub wymianie dań jest cenna.

Cały poradnik #ZrównoważoneŚwięta dostępny na www.zrownowazoneswieta.pl