Bądź odpowiedzialny: zostań w domu!

Rząd ogłosił przywrócenie granic i stan zagrożenia epidemiologicznego. Odpowiedzialni obywatele zostają w domu – tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa!

Nie można wykluczyć, że zarażamy nie mając jeszcze żadnych objawów choroby. Dlatego nawet nie będąc w grupie podwyższonego ryzyka nie powinniśmy lekceważyć zaleceń o pozostawaniu w domu. To nasza największa – na razie – broń w walce z wirusem.

Trzeba również pamiętać o osobach starszych i chorych, zaplanować pomoc z zakupami czy wyprowadzaniem psa na spacer. Postarajmy się jednak zostawić zakupy przed drzwiami lub zachować kilkumetrową odległość (COVID-19 unosi się w powietrzu przez 30 minut, a jego zasięg wynosi nawet 4–5 metrów). To, że nie mamy objawów nie oznacza, że nie jesteśmy zarażeni – pierwsze oznaki choroby mogą wystąpić dopiero 2 tygodnie po kontakcie z wirusem!

Pamiętaj o słabszych od siebie i #zostańwdomu! Porozmawiaj z pracodawcą i – jeśli to możliwe – zaproponuj zdalne świadczenie pracy. Zresztą odpowiedzialni pracodawcy sami powinni wyjść z takim postulatem. Dowiedz się jak się zabezpieczyć przed zarażeniem. Bądź odpowiedzialny za siebie i osoby w Twoim otoczeniu.

Ważne informacje dot. wirusa: https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Infolinia NFZ: 800 190 590