Zobaczyć Morze z nagrodą po 21. Wielkiej Gali Integracji

Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie dla osób z niepełnosprawnością w Polsce, podczas której przyznawane są nagrody osobom, instytucjom oraz firmom za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. W tym roku, w kategorii „Aplikacje bez barier” główną nagrodę zdobyła aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, opracowana przez Transition Technologies, polską firmę informatyczną oraz Fundację Gniazdo Piratów.
Pomysł stworzenia aplikacji zainicjowała Fundacja Gniazdo Piratów, która od ponad 10 lat organizuje dalekomorskie rejsy dla osób niewidomych i słabowidzących w ramach projektu „Zobaczyć Morze”. Z kolei technicznym opracowaniem i wykonaniem zajęła się firma Transition Technologies.

– Dzięki aplikacji Seeing Assistant: Zobaczyć Morze uczestnicy wyprawy, której połowę stanowią osoby niewidome i słabowidzące, mogą na bieżąco otrzymywać kompleksowe informacje o aktualnym kursie kompasowym i za pomocą dosłownie dwóch gestów zmieniać zadany kurs żeglugi – mówi Robert Krzemiński, Wiceprezes Fundacji Gniazdo Piratów.

Głównym zadaniem Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest ułatwienie osobom z dysfunkcją wzroku utrzymania zadanego kursu kompasowego/GPS w trakcie żeglugi jachtami po oceanach, morzach, jeziorach i innych akwenach wodnych. Dzięki niej, osoby niewidome mogą ze znacznie większą samodzielnością wykonywać zadanie sternika. Samo rozwiązanie przez twórców jest określane mianem „mobilnego steru na morzu”.

– Transition Technologies już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz osób niewidomych. Dlatego też cieszymy się, że już po raz drugi nasze starania, za które otrzymaliśmy nagrodę, zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Naszą pierwszą nagrodę otrzymaliśmy za Seeing Assistant Home – mówi Sławomir Strugarek, ekspert ds. dostępności w Transition Technologies.
Podczas tworzenia aplikacji główny nacisk został położony na jej intuicyjność, prostotę oraz skuteczność. Twórcom rozwiązania zależało, aby było ono maksymalnie dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Dlatego też, ustawienie i zmiana kursu odbywa się również przy pomocy gestów potrząśnięcia, czy poleceń głosowych. Aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest darmowa i można ją pobrać na system iOS oraz Android.

– Cieszy nas fakt, że coraz więcej podmiotów prywatnych otwiera i angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Aplikacja opracowana przez Fundację Gniazdo Piratów oraz firmę Transition Technologies, to nie tylko przykład dobrej praktyki, ale również wymiany doświadczeń pomiędzy organizacją pozarządową i firmą – mówi Piotr Pawłowski, Prezes Integracji.

Aplikacja powstała w oparciu o wcześniejsze doświadczenia firmy w tworzeniu szerokiej palety mobilnych rozwiązań poprawiających komfort życia osób niewidomych i słabowidzących. Z myślą o tej grupie społecznej Transition Technologies opracowało rodzinę aplikacji Seeing Assistant – zestaw ośmiu mobilnych asystentów ułatwiających wykonywanie codziennych czynności.

W ostatnim czasie społeczne działania firmy zostały docenione i wyróżnione również w konkursie „Siła Przyciągania” za opracowanie aplikacji Pomoc w Górach, przyspieszającej czas dotarcia ratowników do poszkodowanego w górach. Z kolei za całokształt działań na rzecz ratownictwa, edukacji oraz niewidomych spółka otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Wiosła CSR 2016”.