10 lat raportowania niefinansowego w Polsce

Ile raportów niefinansowych ukazało się w Polsce od 2005 roku? Jakie branże najczęściej raportują? Z jakich standardów raportowania korzystają firmy? Które firmy opublikowały dotychczas najwięcej raportów? CSRinfo odpowiada na te pytania w przygotowanej analizie 10 lat raportowania w Polsce.

Analiza CSRinfo pokazuje wzrost zainteresowania publikowaniem raportów niefinansowych w ciągu ostatnich 10 lat. Pierwszy i jedyny w danym roku raport niefinansowy opublikowano w 2005 roku, w kolejnych latach liczba raportów rosła, aż w 2015 liczba wydanych przez firmy raportów niefinansowych wyniosła 55.

W 2018 roku możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji. Przez ostatnie 10 lat ukazało się nieco ponad 300 raportów. Tyle samo zostanie opublikowane w ciągu jednego roku w związku z obowiązkiem raportowania nałożonym w nowelizowanej ustawie o rachunkowości dostosowującej wymogi dyrektywy 2014/09/UE do polskich przepisów  – mówi Liliana Anam, menedżer zarządzający CSRinfo. Stoimy przed ważną zmianą dotyczącą dostępu do informacji gospodarczej – dodaje Anam.

W 2016 roku jak dotąd swoje raporty opublikowało 38 organizacji. Jednak do końca grudnia 2016 możemy się spodziewać publikacji jeszcze kilku. Większość organizacji raportuje co roku, ale niektóre z nich wybierają cykl dwuletni, stąd fluktuacja w raportowaniu obserwowana od 2014 roku.

Więcej: http://www.csrinfo.org/10-raportowania-niefinansowego-polsce/