Zmieniamy Przyzwyczajenia – rusza kampania społeczna firmy Zentiva

Podczas pandemii koronawirusa skupiliśmy się na negatywnych konsekwencjach zachorowania na COVID-19, zapominając o skutkach odkładania terminów badań kontrolnych umożliwiających wykrycie wielu poważnych chorób na wstępnym etapie ich rozwoju. Z początkiem czerwca br. rusza kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, która ma na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do powrotu do regularnych badań profilaktycznych.

Mieszkańcy 23 miast będą mogli bezpłatnie wykonać m.in. EKG serca, BMI, pomiar ciśnienia i saturacji krwi w mobilnym punkcie diagnostycznym. Przez ponad 4 miesiące dyżurować w nim będą lekarze specjaliści: w czerwcu był to kardiolog, w lipcu – urolog, w sierpniu – reumatolog i we wrześniu psycholog. Inicjatorem akcji jest firma Zentiva.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w innym obszarze profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane będą bezpłatne badania z zakresu kardiologii, w lipcu – urologii, sierpniu – reumatologii, a we wrześniu związane z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą. W lipcu mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi m.in.: Toruń (Rynek Nowomiejski, 1 lipca), Bydgoszcz, (Opera Nova, 2 lipca), Opole (Plac Mikołaja Kopernika, 7 lipca).

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

„Kampanie zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej są niezwykle potrzebne. Pacjenci często nie są świadomi roli regularnych badań przesiewowych, a to właśnie dzięki nim możemy wykryć choroby nie dające zazwyczaj żadnych objawów m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię – schorzenia, które nieleczone, mogą doprowadzić do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”.

#dziesiątka dla zdrowia!

1.       Zdrowa dieta – bogata w warzywa i owoce. Rekomendowana dieta śródziemnomorska i nordycka (w Polsce nazywana dietą bałtycką).

2.       Regularna aktywność fizyczna – co najmniej 150 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o co najmniej umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut wysiłku tygodniowo fizycznego o dużej intensywności.

3.       Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, leczenie nadwagi i otyłości.

4.       Unikanie dymu papierosowego i nadmiernego spożycia alkoholu.

5.       Wypracowanie indywidualnych metod radzenia sobie ze stresem. Dbanie o dobrostan psychiczny m.in. wczesne rozpoznawanie i właściwe leczenie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Pielęgnowanie relacji z członkami rodziny oraz przyjaciółmi, aktywność społeczna i przeciwdziałanie samotności.

6.       Higiena snu i właściwe leczenie bezsenności. Zalecana liczba godzin snu – 6-8 h.

7.       Zwiększenie i utrzymywanie aktywności umysłowej, regularna edukacja (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku), hobby, czytanie książek.

8.       Zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu, krwiomoczem (profilaktyka nietrzymania moczu w ciąży, po porodzie i wieku dojrzałym).

9.       Przeznaczenie czasu na edukację na temat profilaktyki zdrowia – wyłącznie na podstawie rzetelnych źródeł informacji (co najmniej godzinę w tygodniu).

10.   Regularne badania, samokontrola i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Sygnalizowanie lekarzowi nowych objawów. Nie ma objawów wstydliwych.

Więcej: zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

Źródło: Zentiva