Żegnajmy się z choinkami w sposób ekologiczny

Choinka prawdziwa czy sztuczna? W naszym kraju zarówno zwolennicy posiadania tradycyjnego, żywego drzewka, jak i sztucznych choinek mają wiele argumentów na rzecz wybranej przez siebie wersji świątecznej tradycji. Zwolennicy żywych bożonarodzeniowych drzewek stają jednak po świętach przed dylematem, jak ekologicznie pożegnać się z choinką?

Problem jest najmniejszy, jeśli drzewko jest w doniczce. Wtedy można je ponownie zasadzić,  np. w przydomowym ogródku lub oddać do nadleśnictwa. Ważne, by trzymać iglaki w domu jak najkrócej, do 10 dni – to zwiększa szanse na przyjęcie drzewka. Dlatego jeśli planujemy ponowne sadzenie, po Świętach warto przenieść choinkę na balkon, przed dom lub na ulicę. W wielu miastach leśnicy organizują zbiórki świątecznych drzewek w doniczkach. Na przykład w Warszawie takie zbiórki będą organizowane dwukrotnie:

  • 14 stycznia 2023 r. między godz. 10:00 a 14:00 pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A;
  • 21 stycznia 2023 r. między godziną 10:00 a 14:00 pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

W Krakowie zbiórka organizowana jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej Krakowa:

  • Za Torem 22, drzewko należy zostawić przed bramą w oznaczonym do tego miejscu;
  • Tadeusza Ptaszyckiego 6, przed Halą Sportowo-Widowiskową Hutnik Kraków / Suche Stawy.

W ramach zbiórki przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita.

Choinkom ciętym, które nie mają korzeni i nie nadają się do ponownego zasadzenia również można zapewnić ponowne wykorzystanie. Takie drzewko można np. rozdrobnić, odciąć gałązki, pień pociąć na mniejsze części i wykorzystać je w ogrodzie. Małe kawałki sprawdzą się jako nawóz dla roślin. Pocięte i rozsypane na rabatach w ogrodzie pomogą uniknąć zamarzaniu gruntu podczas mrozów i posłużą jako drenaż podczas deszczu.

Ścięte choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku, skąd zostaną zabrane  zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów wielkogabarytowych lub w ramach odbioru odpadów zielonych. Alternatywnym rozwiązaniem są też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których można osobiście dostarczyć poświąteczne drzewka.

Poniżej publikujemy Linki do harmonogramów odbioru odpadów w wybranych polskich miastach:

Warszawa

https://warszawa19115.pl/harmonogramy-wywozu-odpadow

https://warszawa19115.pl/-/odpady-wielkogabarytowe

Poznań

https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,904/sektory-i-harmonogramy,poi,6061/

Wrocław

https://ekosystem.wroc.pl/gospodarowanie-odpadami/harmonogram-wywozu-odpadow/

Kraków

https://mpo.krakow.pl/pl/harmonogram

Gdańsk

https://pluginssl.ecoharmonogram.pl/pluginssl/show/gdansk.php?community=gdansk#/community/108/schedules

Łódź

https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/harmonogramy-odbioru-odpadow/

Gorzów Wlkp.

https://zcg.net.pl/gospodarka-odpadami/do-pobrania/546;harmonogramy-odbioru-choinek-2023

Piaseczno

https://odpady.piaseczno.eu/harmonogram-odbioru-odpadow/odbiory/odbior-choinek/