Opadłe liście przyszłością produkcji papieru? Ekologiczny projekt z grantem Komisji Europejskiej

Ukraińska firma Releaf Paper opatentowała technologię wytwarzania z liści papieru i znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego programu dla innowacyjnych start-upów. Komisja Europejska w programie EIC Accelerator 2022 przyznała jej grant w wysokości 2,5 mln euro.

Autorem pomysłu i technologii jest Valentyn Frechka, który opracował je jako projekt szkolny w wieku zaledwie 16 lat.

Zebrane przez służby miejskie liście są zwykle palone lub kompostowane. Ukraińska firma Releaf wymyśliła sposób, by przetwarzać je na papier – do pisania oraz do wykorzystania w produkcji opakowań, toreb i pudełek.

Stosowana w Releaf technologia pozwala wykorzystywać każdy rodzaj liści, co zapewnia firmie łatwy dostęp do surowca. Również to zapewnia wzrost świadomości ekologicznej wśród konsumentów.

“Przede wszystkim nie ścinamy drzew, żeby produkować papier. Każda tona papieru z liści to 17 ocalonych przed wycinką drzew. Ponadto podczas produkcji Releaf Paper emisja dwutlenku węgla jest o 78 proc. mniejsza. W dodatku zużywamy trzy razy mniej energii i 15 razy mniej wody. Nasz papier jest biodegradowalny, nadaje się do recyklingu, jest to najbardziej ekologiczny papier wyprodukowany z jakiegokolwiek surowca” – zapewnia Aleksander Sobolenko, dyrektor generalny i współzałożyciel Releaf Paper.