Pieczywo jest podstawą zdrowej i prawidłowej diety, źródłem energii, witamin, soli mineralnych i błonnika – przekonuje Fundacja Chleb to Zdrowie, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat pieczywa w oparciu o dane naukowe. Z okazji Światowego Dnia Chleba przedstawiciele fundacji zorganizowali konferencję, podczas której prelegenci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi spożywania pieczywa.
Partnerzy honorowi konferencji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Krajowa Izba Gospodarcza.
MIT: Spożywamy coraz mniej pieczywa
FAKT: Odpowiedzialny za liczby Główny Urząd Statystyczny używa klasyfikacji, która nie bierze pod uwagę np. usług cateringowych czy spożycia w barach tzw. szybkiej obsługi.
MIT: Pieczywo tuczy
FAKT: Ważne jest, abyśmy dopasowywali spożycie pieczywa do własnych potrzeb energetycznych, do aktywności fizycznej. Dla przykładu: jedno jabłko (145g) zawiera ok. 72 kcal, jedna kromka chleba żytniego (50g) ma ok. 56 kcal, co odpowiada ilości energii spalanej podczas 10-15 min powolnego spaceru. Warto wiedzieć, że w przypadku pieczywa żytniego razowego, pieczywa pełnoziarnistego – energia uzyskana z tych produktów (węglowodany złożone – skrobia) wchłaniane są do organizmu stopniowo, dają nam siłę na długi czas, a ich indeks glikemiczny chleba żytniego razowego jest stosunkowo niski, bo wynosi około 55. Istnieją badania naukowe, które jednoznacznie przeczą tezie, jakoby spożycie pieczywa sprzyjało przybieraniu na wadze.
MIT: Pieczywo nie jest zdrowe
FAKT: Pieczywo jest zdrowe i od setek lat lub nawet tysiącleci spożywane przez ludzi. Chleb jest jednym z najmniej przetworzonych produktów na rynku, a to, co jest naturalne, jest najlepsze dla ludzkiego organizmu. Co ważne, nie istnieją poważne badania naukowe świadczące o tym, że pieczywo źle wpływa na nasze zdrowie.
Wyjątkiem jest celiakia, która jest chorobą warunkowaną genetycznie i wymaga diety bezglutenowej, ale częstość jej występowania wynosi około 1 proc. w populacji europejskiej. Produkty zbożowe, w tym zwłaszcza pieczywo są podstawą piramidy zdrowego żywienia i powinny być spożywane 5-6 razy dziennie wg. rekomendacji dietetyków i naukowców.
Fundacja Chleb to Zdrowie
Fundacja została powołana w maju 2014 r. przez przedstawicieli nauki, technologów żywności i producentów pieczywa o najlepszych tradycjach piekarskich. W tym gronie znajdują się zarówno małe piekarnie rzemieślnicze, jak i duże zakłady piekarskie z całej Polski.
– Radę programową fundacji tworzą przedstawiciele różnych dziedzin nauki o żywności i gastrolodzy – mówi dr Robert Księżopolski, prezes fundacji Chleb to Zdrowie. – To priorytet, aby za każdym naszym działaniem stały nauka i twarde fakty. W przestrzeni publicznej znajdziemy wiele kontrowersyjnych teorii i komentarzy na temat zdrowej diety, szczególnie w kontekście spożycia produktów zbożowych, które pozostają bez odpowiedzi specjalistów, lekarzy czy technologów żywienia. Chcemy przede wszystkim mówić o faktach i w ten sposób ułatwić życie naszym obywatelom.
Ochrona zdrowia i prawa
Chleb jest w naszej kulturze symbolem tradycji i wartości, a z naukowego punktu widzenia – podstawą prawidłowej diety. Racjonalne odżywianie, ze szczególnym udziałem produktów zbożowych, wybór pieczywa zgodnie z naszymi potrzebami, to przykładowe zagadnienia, którymi zajmuje się fundacja.
– Mamy silne argumenty, za którymi stoją prowadzone od lat badania – dodaje dr Księżopolski. – Współpracujemy z wieloma specjalistami, dietetykami, lekarzami, instytucjami naukowymi, w tym z jednostkami Polskiej Akademii Nauk.
Fundacja planuje rozwijać współpracę z ośrodkami badawczymi oraz innymi podmiotami w zakresie ochrony praw konsumentów, w tym zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumenta do pełnej i wiarygodnej informacji o produktach spożywczych. – Ważne, żeby konsument potrafił korzystać z informacji przekazanych na opakowaniu przez producenta – dodaje dr Robert Księżopolski.