Jesteś studentem lub absolwentem i jeszcze zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? A może za kilka tygodni zdajesz maturę i stoisz przed wyborem uczelni? Które kierunki studiów pozwolą na znalezienie ciekawej pracy? Gdzie i o jakie stypendia można się starać? Inspiracji warto poszukać na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) – w kilkuminutowych wypowiedziach liderzy biznesu, prezesi dużych firm i praktycy z różnych dziedzin dzielą się wskazówkami w zakresie wyboru studiów i ścieżki kariery.
– Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy. W ramach pierwszej pracy otrzymują wyższe zarobki niż przeciętny absolwent innej uczelni – mówi AZiR dr hab. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ekonomia i finanse to nauka, która podpowiada nam, jak oszczędnie, a zarazem efektywnie zarządzać zasobami. A jak to wygląda w praktyce, w codziennym funkcjonowaniu uczelni, która kształci przyszłych ekonomistów? Czy studenci segregują śmieci i oszczędzają energię? A może wyróżniają się jakimś szczególnym działaniem na rzecz ekologii? O tym również w rozmowie z dr. hab. Mariuszem Maciejczakiem:
https://azir.edu.pl/wyklad/absolwenci-sggw-nie-maja-problemow-ze-znalezieniem-pracy/
Dr hab. Mariusz Maciejczak był jednym z przedstawicieli uczelni, którzy wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Rzymie pt. „Prawa człowieka w nauczaniu papieża Jana Pawła II”, zorganizowanej przez SGGW i Uniwersytet Roma Tre. Władze warszawskiej i rzymskiej uczelni rozmawiały m.in. na temat przyszłej współpracy, zarówno w zakresie projektów naukowych, jak i wymiany studentów, doktorantów oraz kadry naukowej i administracyjnej. Rektor Uniwersytetu Roma Tre prof. Massimiliano Fiorucci podkreślił znaczenie interdyscyplinarności badań prowadzonych w obu uczelniach i wskazał możliwość współpracy w zakresie nauk o życiu, nauk społecznych i technicznych.
– Cieszymy się, że zdobyliśmy zaufanie ludzi z Uniwersytetu Roma Tre. Ale także trzeba jasno powiedzieć, że ufamy i cieszymy się na współpracę z wybitnymi specjalistami z różnych obszarów, właśnie z Uniwersytetu Roma Tre. Przy okazji wizyty w Rzymie ta współpraca weszła na wyższy poziom, ponieważ spotkali się już rektorzy i prorektorzy. Rozmawiali o konkretnych rozwiązaniach i projektach. Zupełnie niedawno zaowocowało to także podpisaniem formalnego porozumienia, który uważamy, że będzie taką trampoliną do tego, aby zacieśnić współpracę, podnieść ją na wyższy poziom i jednocześnie, żeby realizować wiele ciekawych kolejnych projektów – mówi dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.
Jak bankowość może wyglądać w najbliższej przyszłości, a jak za 100 lat? – Zaczynałam pracę w banku komercyjnym w 2007 roku i muszę powiedzieć, że wtedy oddziały otwierały się na potęgę. Dzisiaj to, co widzimy, to jest na pewno zamykanie się oddziałów, czyli mniej będzie tych stacjonarnych wizyt w oddziałach. Banki przechodzą na narzędzia on-linowe, w zasadzie każdy produkt można kupić on-line. Bankowość będzie się zmieniała bardzo mocno, w takim technicznym tego słowa znaczeniu. Czyli mniej zobaczymy ulic z bankami, już ich mniej widzimy – mówi Jolanta Wiewióra, dyrektor zarządzająca pionem HR i komunikacji w Banku Gospodarstwa Krajowego: https://azir.edu.pl/wyklad/za-100-lat-banki-beda-nadal-istniec-bo-pieniadze-zawsze-sa-potrzebne/
A co zrobić, gdy po kilku lub kilkunastu latach pracy w danym zawodzie chcielibyśmy zająć się jednak czym innym? – Osoba trzydziestoparoletnia, która czuje niedosyt w aktualnej pracy, a z drugiej strony wie, że coś innego by ją kręciło, może spokojnie zdecydować, że poświęci trzy miesiące swojego życia na jakiś krótki kurs, który troszeczkę jej przeobrazi to, czym mogłaby się zajmować i nada inny kierunek – mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, filozofka i badaczka rozwoju nowych technologii, profesor katedry zarządzania w społeczeństwie sieciowym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie: https://azir.edu.pl/wyklad/filozofka-poswiec-czas-na-dodatkowy-kurs-i-nie-boj-sie-porazek/
Podobnego zdania jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes zarządu Asseco Poland S.A., zapytana przez AZiR, czy dobry informatyk musi uczyć się od najmłodszych lat w tym kierunku. – Dzisiaj jest wiele historii sukcesów, gdzie ludzie się przebranżawiają. Aby być informatykiem trzeba oczywiście mieć pewne umiejętności, zdolności, natomiast da się je nabyć i przebranżowić się z innych zawodów. Jeżeli mamy takie chęci i faktyczne predyspozycje, to droga do zostania informatykiem jest otwarta – zaznacza wiceprezes Asseco Poland: https://azir.edu.pl/wyklad/wiceprezes-firmy-it-informatyk-to-nie-parasolnik/
Na platformie AZiR zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla AZiR filmy można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska, a partnerem – Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.
Więcej informacji na azir.edu.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/