Zaproś Świętego Mikołaja na swój ślub!

Zbiórki charytatywne zamiast kwiatów w dniu ślubu to świetny pomysł, szczególnie kiedy młoda para wskaże konkretny cel. Decydując się na udział w akcji „Zaproś Świętego Mikołaja na swój ślub” nowożeńcy mogą zrobić coś dobrego i pomóc podopiecznym Fundacji Świętego Mikołaja – zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin z całej Polski, dzieciom z Ukrainy czy z Aleppo.

Wręczanie kwiatów tuż po ceremonii od dawna wpisane jest w polską tradycję. Część gości nie wyobraża sobie, żeby nie przekazać państwu młodym bukietu, czy wina. Dziś jednak ta tradycja ustępuje, a w jej miejsce pojawiają się nowe, wspaniałe dobroczynne pomysły. Zbiórka ślubna to nie tylko pomoc dla podopiecznych fundacji, ale także kolejny piękny element tego wyjątkowego dnia.

Podczas planowania ślubu można poprosić gości, aby nie kupowali kwiatów wręczanych przy składaniu życzeń. Najlepiej poinformować o tym już w zaproszeniu ślubnym, wówczas rodzina i przyjaciele nie będą zaskoczeni widokiem osoby z puszką kwestarską. Zaproszeni będą mieli czas na przygotowanie się, by nie kupili bukietów czy innego dodatku do prezentu. Rozwożąc zaproszenia wystarczy wyjaśnić, skąd taka decyzja i jaki jest cel pomocy. Nie każdy bowiem zna i rozumie takie idee, szczególnie osoby starsze mogą nie być zaznajomione z tym nowym zwyczajem.

Planując nasz ślub, od początku podjęliśmy decyzję, żeby zwrócić się do Gości z prośbą, aby zamiast wręczanych tradycyjnie kwiatów, rozważyli wzięcie udziału w zbiórce na wskazany przez nas cel dobroczynny. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację zbiórki na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Za fantastyczny uważamy program Stypendiów św. Mikołaja, który wspiera rozwój talentów i pasji uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin, dając realne wsparcie. Całym sercem wspieramy także program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży, m.in. z racji zawodowego związania Marty. – mówią Marta i Maciej, którzy zdecydowali się na zbiórkę.

Aby przeprowadzić kwestę na ślubie wystarczy napisać maila do Fundacji Świętego Mikołaja z podaniem daty ślubu na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl. W odpowiedzi fundacja odeśle do wypełnienia krótki formularz zgłoszenia kwesty ślubnej i  następnie wyśle na wskazany w nim adres puszkę ze swoim logotypem. Po ślubie para młoda przekazuje zebraną kwotę na konto fundacji.

Pomysł organizowania zbiórek na ślubach przyszedł do nas z zachodu Europy. Żywot ciętych kwiatów jest krótki, a pieniądze, które się na nie wydaje, można przeznaczyć na inny cel. Zbiórki charytatywne jako dodatek do prezentów ślubnych to ogromna pomoc dla fundacji. Zamiana kwiatów na darowizny ma również walor ekologiczny. Wiele osób uważa, że wręczanie kwiatów, które zwiędną, jest nieekologiczne.

Pomaganie sprawia wiele radości i jest wspaniałym początkiem wspólnego życia. Jeśli planujecie Państwo swój ślub, jesteście świadkami albo wiecie o takich planach wśród znajomych, zaproponujcie im najpiękniejszy prezent – niech podzielą się miłością nie tylko z parą młodą, ale też z dziećmi, które potrzebują wsparcia. Dzięki temu miłość będzie się mnożyła i promieniowała na innych. – mówi Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja. DodajeGoście zaproszeni na ślub bardzo pozytywnie odbierają organizacje zbiórek do puszek. Taką samą puszkę można też umieścić w widocznym miejscu na sali weselnej. Niektórzy z różnych przyczyn mogą nie dotrzeć na ślub, a tylko na zabawę weselną. Dzięki akcji nowożeńcy podzielą się swoim szczęściem z potrzebującymi. Takie akcje mają wielką moc.