Z Kajetan na cały świat

W tym tygodniu, w Światowym Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach odbyła się coroczna światowa wideokonferencja LION: Global Otology – Neurotology Live Surgical Broadcast. Podczas konferencji, organizowana już od 14 lat, najlepsi chirurdzy z ośrodków otochirurgicznych na całym świecie „na żywo” prezentują zaawansowane technik oto-chirurgiczne i oto-neurootochirurgiczne.

W tegorocznej wideokonferencji LION uczestniczyły 32 ośrodki: z Polski, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Brazylii, Portugalii, Turcji, Hiszpanii, Szwajcarii, Fundlandii i Stanów Zjednoczonych. Zaprezentowano 50 operacji z zakresu: leczenia otosklerozy, ossikuloplastyki, perlaka, implantów ucha środkowego, implantów na przewodnictwo kostne, implantów ślimakowe oraz neurootologii.

Ze Światowego Centrum Słuchu były transmitowane dwie operacje wykonywane przez prof. Henryka Skarżyńskiego: w poniedziałek unikalna w świecie operacja częściowej głuchoty z elektrycznym dopełnieniem zachowanych resztek słuchowych według metody sześciu kroków Skarżyńskiego przeprowadzona u nastolatki, a we wtorek operacja zastosowania implanta pasywnego „Skarzyński Piston” u pacjentów z otosklerozą.

Projekt LION, zainicjowany w roku 2006, stawia sobie za zadanie wykorzystanie najnowszych technologii telekonferencyjnych do ustawicznego kształcenia lekarzy otolaryngologów na całym świecie. W ramach LION działa stała interaktywna światowa sieć szkoleniowa, zapewniająca bezpośredni dostęp do wiedzy i doświadczenia międzynarodowych ekspertów z zakresu otologii i neurootologii każdemu lekarzowi, który dysponuje komputerem i dostępem do internetu. Kluczowym elementem tego programu są doroczne wideokonferencje z udziałem otochirurgów reprezentujących wiodące ośrodki na całym świecie.

Każdą edycję konferencji obserwuje bardzo dużo uczestników w salach konferencyjnych szpitali i uniwersytetów medycznych na całym świecie. Także w nowoczesnym studiu telekonferencyjnym Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach można obserwować pokazowe operacje transmitowane z wiodących ośrodków światowych. Uczestnicy mają także możliwość wzięcia udziału w dyskusji i zadawania pytań chirurgom prezentującym techniki poszczególne operacyjne.