XX Parada Parowozów

498.104_Albatros_Ty1-76_foto.PKP_CARGOW dniach 27 – 28 kwietnia odbyła się XX Parada Parowozów w Wolsztynie. Organizatorami wydarzenia są PKP CARGO i fundacja Era Parowozów.

Pierwszy dzień imprezy (sobota, 27 kwietnia) wypełniony był po brzegi. Gwiazdami były oczywiście parowozy, które przyjechały specjalnie do Wolsztyna z Polski i Europy, w tym z Niemiec, Czech i Słowacji. Maszyny pokonały setki kilometrów, by od godz. 13.30 przez ponad godzinę paradować przed miłośnikami kolei i pokazywać swoje niezwykłe możliwości. W Paradzie Parowozów wzięły udział następujące maszyny: Polska: Ol49-59, Ol49-69, Ol12-7, Ty42-107, Tkt48-191, TKh49-1, TKt48-18, TKh Ferrum 05353; Niemcy: 528 177, 351 019, 01 0508, 18 201, Słowacja: 498.104 „Albatros”; Czechy: 464.008.

Niewątpliwą atrakcją imprezy było także kino 5D przygotowane przez PKP CARGO i projekcja filmu pt. „Tajemnica piątego wagonu”. To przełomowe rozwiązanie w historii kina, którego celem jest pokazanie piękna kolei w trójwymiarze, którego uzupełnieniem jest zapach oraz doznania, takie jak ruch foteli czy mgła (efekty te uruchamiane są zgodnie z treścią poszczególnych ujęć w filmie). PKP CARGO jest jedną z nielicznych w Polsce firm, która dysponuje takim rozwiązaniem.

Kolejnym ważnym punktem programu było niezapomniane widowisko „Światło, Dźwięk i Para” pt. „Zaczarowane koleje miłości”, zainscenizowane przez Bolesława Pawicę, znanego reżysera filmów, widowisk i teledysków z udziałem zabytkowych parowozów, poruszających się w blasku świateł i rytmach specjalnie opracowanej muzyki. Pokaz – w aranżacji grupy artystycznej Mira Art oraz iluzjonisty Macieja Pola – przedstawił parowozy w opowieści o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawirowania historii.

28 kwietnia od godzin porannych można było oglądać sprawnościowe rywalizacje maszynistów, polegające m.in. na teście sprawnościowym, kiedy jadąc rozpędzonym parowozem musieli wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli. W południe rozpoczęły się pokazy Strongmanów. Siłacze pokazali, że przeciągnięcie kilkudziesięciotonowego parowozu, to dla nich pestka. Zawody maszynistów oraz pokazy Strongmanów poprowadził Irek Bieleninik.

Na koniec dnia, około godziny 15.00, na dwóch torach kolejowych przy ładowni obok Parowozowni Wolsztyn odbyły się Amatorskie Zawody Drużyn Drezynowych. Każdy, kto skończył 18 lat, mógł wziąć udział w wyścigach ręcznych drezyn – taka okazja nie zdarza się co dzień. Nagrody w konkursie ufundowała Fundacja Era Parowozów.

Jak co roku organizatorzy zapraszali na przejażdżki pociągami retro. W dniach 1 – 4 maja na wszystkich chętnych czeka aż 11 specjalnych pociągów prowadzonych przez zabytkowe parowozy. Pociągi te będą zestawione z historycznych wagonów pasażerskich i kursować będą na trasach z Wolsztyna do Stefanowa, Nowej Wsi Mochy, Rakoniewic, Grodziska Wielkopolskiego oraz do Gostynia, Wschowy i Poznania.

Należąca do PKP CARGO Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata, istnieje od 106 lat. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 000 turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 000 osób. Jest ona obecnie jedynym obiektem na świecie, z którego maszyny użyczane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Rocznie kilkudziesięcioletnie parowozy Ol-49 pokonują na terenie Wielkopolski ok. 100 tys. km! Na terenie parowozowni można obejrzeć wiele ciekawych zabytków techniki kolejowej, takich jak: obrotnica z 1908 roku, 8-stanowiskowa zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym, zasiek węglowy z działającymi dźwigami do nawęglania, kanał oczystkowy wraz z żurawiem wodnym oraz nadal używane od co najmniej pół wieku maszyny i urządzenia. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i parowozowni Wolsztyn.