Wsparcie zakupu endoskopu do chirurgii kręgosłupa

Oddział Neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku wzbogacił się o specjalistyczną aparaturę do endoskopowej chirurgii kręgosłupa. Zakup urządzenia umożliwiającego wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych wsparła Fundacja Lotos.

Dzięki zastosowaniu endoskopowej metody chirurgii kręgosłupa, pacjent szybciej przechodzi przez proces gojenia i rehabilitacji. Takie zabiegi przeprowadza się w nielicznych ośrodkach neurochirurgicznych i ortopedycznych, przede wszystkim w prywatnych placówkach, co znacznie zawęża dostęp dla ubezpieczonych pacjentów. Dzięki wsparciu Fundacji Lotos i Stowarzyszenia „Neurochirurgia Pomorska”, które również wsparło zakup, pacjenci z ubezpieczeniem NFZ będą mogli odbyć taką operację w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Ze sprzętu mogą korzystać osoby w różnym wieku.

– Wsparcie polskich placówek medycznych to jeden z wielu obszarów, w które angażuje się Fundacja Lotos. Zważywszy na region, z którym jesteśmy najbardziej związani, staramy się odpowiadać zwłaszcza na potrzeby pomorskiego systemu ochrony zdrowia. Pokazaliśmy to m.in. w czasie pandemii koronawirusa, kiedy w pierwszej kolejności wsparliśmy właśnie jednostki z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes Grupy Lotos.

– Dzięki takim działaniom, jak zakup tego specjalistycznego sprzętu, realnie podwyższamy jakość leczenia w naszym kraju. Dostarczona dziś nowoczesna aparatura medyczna pozwoli na przeprowadzanie zabiegów w jak najmniej inwazyjny sposób, co wpłynie na komfort pacjentów szpitala – dodaje Wiesław Labuda, prezes Fundacji Lotos.

Darowiznę Fundacji w wysokości 250 tys. zł przeznaczono na zakup zestawu instrumentarium, w którego skład wchodzą: narzędzia, kosze, pompa irygacyjna, shaver uchwyt i konsola z bezprzewodowym włącznikiem nożnym. To efekt realizacji umowy podpisanej na początku października ub. r.

Oddział neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku to jedyny w kraju certyfikowany ośrodek szkoleniowo-naukowy akredytowany przez AO Spine. Zapewnia pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w zakresie chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz kręgosłupa. Ponadto wykonuje specjalistyczne zabiegi w zakresie neurochirurgii czynnościowej i neuromodulacji.

– To jest sprzęt, którego praktycznie nie ma na północy Polski. Dzięki temu, osoby ubezpieczone nie będą musiały robić zabiegów prywatnie, czy jeździć dalej. Endoskop do chirurgii kręgosłupa pomoże nam ominąć niektóre nerwy, nie będziemy naruszać kości, stawów. Najczęstsze wskazanie do wykorzystania tego typu endoskopu to bardzo bolesne wypadnięcie dysku do otworu tam, gdzie nerw wychodzi na zewnątrz. Tam mamy tylko 5 mm średnicy. Należy dodać, że zakup tego sprzętu jest rozwojowy. W przyszłości będziemy mogli wykonywać zabiegi w innych schorzeniach – dodaje prof. Wojciech Kloc, kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku i prezes Stowarzyszenia „Neurochirurgia Pomorska”.

Źródło: Grupa Lotos