Polski bank rozwoju na pomoc Chorwacji

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał 250 tys. euro na pomoc Chorwacji, którą w ostatnich tygodniach dotknęła seria trzęsień ziemi. Pieniądze trafiły do chorwackiego banku rozwoju HBOR w formie darowizny.

– Łączymy się w tych trudnych chwilach z Chorwatami i podęliśmy realne działania pomocowe. Pieniądze pomogą Chorwatom w odbudowie miejsc, które najmocniej ucierpiały w trzęsieniach ziemi. Wsparcie z polskiego banku rozwoju BGK jest wyrazem dobrej współpracy sąsiedzkiej i trójmorskiej z Chorwacją. Solidarność między krajami, szczególnie w tak trudnych czasach, jest podstawą budowania bliskich więzi regionalnych nie tylko na poziomie gospodarczym, ale również społecznym. Z Chorwacją, w tym z bankiem rozwoju HBOR, łączą nas szczególne stosunki ze względu na bliską współpracę obu krajów i banków w Inicjatywie Trójmorza i w Funduszu Trójmorza – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.

29 grudnia doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się 50 km od Zagrzebia. Zginęło co najmniej 7 osób, setki zostało rannych, a tysiące straciło domy i mieszkania. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii kraju. Do kolejnego trzęsienia w Chorwacji doszło również w styczniu 2021 r., a wcześniej w marcu 2020 r.

– W imieniu ambasady Republiki Chorwacji chciałabym złożyć podziękowania dla BGK za solidarność i hojną pomoc przesłaną za pośrednictwem Chorwackiego Banku Odbudowy i Rozwoju HBOR. W swoich licznych inicjatywach polskie instytucje i obywatele polscy okazywali wielką solidarność z miastami Petrinja i Sisak oraz wszystkimi obywatelami Chorwacji dotkniętymi niszczycielskim trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Chorwację 29 grudnia ubiegłego roku – dodał Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.

Swoją pomoc zaoferowała Chorwacji m.in. Komisja Europejska, kraje unijne oraz państwa spoza UE. BGK zachęca inne polskie firmy do wsparcia wysiłków Chorwatów w odbudowie miejsc najmocniej dotkniętych kataklizmem.

BGK to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce.

Źródło: BGK