Wolontariat szkolny. Fundacja Świętego Mikołaja przedstawia akcję „Granie w Pomaganie”

Zadaniem akcji jest przygotowanie młodzieży do poprowadzenia projektów charytatywnych w swoich lokalnych społecznościach. Półroczne wyzwanie ma za zadanie zbudowanie prawdziwych zespołów oraz zdobycie nowych kompetencji zarówno przez uczniów jak i nauczycieli.

„Granie w Pomaganie” to  akcja skierowana do szkolnych klubów wolontariatu, które chcą włączyć się do działania na rzecz Stypendiów św. Mikołaja w swojej szkole. Do akcji mogą dołączyć również szkoły, które do tej pory jeszcze nie prowadziły programu stypendialnego, a udział jest bezpłatny. Do projektu należy zgłosić 1 nauczyciela-koordynatora i 10 uczniów.

W ramach projektu  do wykonania, od stycznia do czerwca 2022 roku, będzie 6 zespołowych zadań. Uczestnicy otrzymają skrzynki z inspiracjami, instrukcjami oraz materiałami zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w profesjonalnych warsztatach dotyczących samoorganizacji i liderstwa. Całość przedsięwzięcia ma formę grywalizacji, a więc każde zadanie będzie oceniane, a szkolne kluby wolontariatu będą ze sobą rywalizowały.

W czerwcu 2022 r, dowiemy się która szkoła zostanie zwycięzcą „Grania w Pomaganie”, a trzy zespoły, które najlepiej poradzą sobie z realizacją zadań otrzymają 3-dniowy wyjazd rozwojowy do Trójmiasta. W ramach wyjazdu odbędą się warsztaty kompetencyjne, podsumowanie projektu, dzielenie się dobrymi praktykami pomiędzy wolontariuszami-uczniami i nauczycielami, rozdanie nagród oraz moduł dotyczący idei solidarności i zwiedzanie Trójmiasta. Wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenie o zdobytych kompetencjach i wolontariacie oraz możliwość przeprowadzenia lokalnego projektu charytatywnego.

„Granie w pomaganie” to akcja, która ma wesprzeć zarówno uczniów jak i nauczycieli w realizacji projektu charytatywnego, tak aby potrafili się organizować, a także angażować lokalną społeczność w działanie na rzecz potrzebujących. Po ciężkim roku naznaczonym pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym, niezwykle ważne staje się popularyzowanie inicjatyw, pokazujących młodym ludziom, że mogą zmieniać świat na lepszy i rozwijać lokalne społeczności. Wspólne działanie i wolontariat jest spoiwem, które podnosi na duchu i jest także jednym z dostępnych działań profilaktycznych – wyjaśnia Antonina Grządkowska z  Fundacji Świętego Mikołaja.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.