Włoski musical operowy o życiu Karola Wojtyły

Polacy będą mieli możliwość jako pierwsi obejrzeć specjalny, włoski musical operowy pt. „Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa”. Ten wyjątkowy spektakl realizowany z wykorzystaniem technologii holograficznej 3D, z udziałem kilkudziesięciu aktorów i tancerzy, zagości następnie, w ramach wielkiego tournée, w Rzymie oraz kilkunastu włoskich miastach. Osobna wersja językowa przedstawienia przygotowywana jest już w Hiszpanii. Planowana jest również realizacja polskojęzycznej wersji musicalu.

Musical „KAROL WOJTYŁA. Historia Prawdziwa” to 120-minutowa opowieść, która zaczyna się w momencie zamachu na Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie. Sceny walki o życie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły w Polsce. Premiera przedstawienia poprzedza kwietniową datę kanonizacji Jana Pawła II. Odbędzie się ona 2 kwietnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

To opowieść o młodym Karolu, jego uczuciach, wojnie, matce Emilii, ojcu żołnierzu i bracie Edmundzie, z którym musiał się rozstać, gdy ten został lekarzem: o tym wszystkim co go ukształtowało, aż do chwili gdy zrozumiał jaką drogą chce podążać. Opowieść kończy się w momencie, w którym Karol Wojtyła staje się Janem Pawłem II – mówi o spektaklu jego reżyser Duccio Forzano, określany jako jeden z najbardziej kreatywnych i eklektycznych włoskich reżyserów wydarzeń muzyczno-koncertowych oraz telewizyjnych.

Scenariusz pod lupą specjalistów

Scenariusz musicalu, powstawał pod czujnym okiem watykanistki Palomy Gomez Borrero,  która jako dziennikarka towarzyszyła Janowi Pawłowi II w  104 papieskich podróżach po świecie, odwiedzając 160 krajów. Karola Wojtyłę zagrają trzej aktorzy: Alessandro Bendinelli (9-latka), Virgilio Brancaccio (20-latka) i Massimiliano Colonna (50-latka).

 Opowiemy historię 9-letniego chłopca, który urodził się w szczególnym momencie historycznym, który wybrał drogę kapłaństwa zainspirowany nie przez księdza, ale przez pewnego krawca. Opowiemy o zdarzeniach z jego życia, poprzez które przebijać będzie idea braterstwa i równości między narodami – deklaruje  organizator przedstawienia, Vittorio Hemsi CEO Media5.

Doskonała rozrywka

„KAROL WOJTYŁA. Historia Prawdziwa” to przede wszystkim doskonała forma rozrywki: dynamicznie łącząca wszystkie formy artystyczne tj. śpiew, taniec, recytacja oraz oszałamiającą choreografię, znakomite kostiumy i pełną kolorów scenografię

Postanowiliśmy opowiedzieć historię Karola Wojtyły w dość nietypowej formie – musicalu operowego. W ten sposób chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Karol Wojtyła w trakcie całego swojego życia starał się dotrzeć do młodych ludzi, pokazując i tłumacząc tajniki wiary, często w nietuzinkowy sposób. Forma, którą wybraliśmy jest na pewno odważna, ale mamy nadzieję, że spotka się z aprobatą młodzieży i nie tylko. – mówi Vittorio Hemsi.

Musical przygotowany został z wykorzystaniem  elementów technologii holograficznej w 3D. Dzięki efektom specjalnym publiczność będzie mogła współuczestniczyć w wyjątkowym spektaklu, dzięki efektom specjalnym  nieznanym do tej pory w historii teatru.

Siłą tego wydarzenia jest zdolność zainteresowania ludzi w każdym wieku, niezależnie od pochodzenia, gdyż pozytywne emocje związane z Janem Pawłem II, gwarantują przeżycie wyjątkowego wydarzenia – podkreśla Hemsi.

Różne formy muzyczne

Nie należy zapominać, że widowisko skupia się na różnych formach muzycznych opartych na kluczowych wydarzeniach, które naznaczyły życie Karola Wojtyły. Autorami muzyki do spektaklu są światowej sławy izraelsko-jemeńska piosenkarka Noa oraz włoski kwartet skrzypcowy Solis String Quartet. Noa po raz pierwszy spotkała osobiście Papieża Polaka 20 lat temu, śpiewając przed nim w Watykanie „Ave Maria” na zakończenie obchodów Roku Rodziny. Potem spotykała się z nim jeszcze wielokrotnie, wspominając iż „często pytał mnie o sytuację w Izraelu, podkreślając zawsze, że pokój między narodami, nie będzie możliwy bez dialogu między nimi”. W 2001 roku w Asyżu Noa została uhonorowana nagrodą „Artysta dla Pokoju”. To właśnie ona zaśpiewała główny temat muzyczny z nagrodzonego Oskarem filmu Roberto Benigniego „Życie jest piękne” i pojawiła się w roli Esmeraldy na pierwszej francuskiej płycie słynnego musicalu „Notre Dame de Paris”.

Jak zdobyć bilet na spektakl w Polsce?

W Polsce spektakle odbędą się w dwóch lokalizacjach: w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (w dniach 2,3,4 kwietnia 2014 roku) i na warszawskim Torwarze w dniach (8,9 kwietnia 2014 roku). Bilety można już nabyć na eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik. Ceny biletów zaczynają się od 99 złotych.

Kraków, Teatr im. Juliusza Słowackiego
Spektakl premierowy (2.04.2014) – 249 zł, 349 zł
Pozostałe przedstawienia (3, 4.04.2014) – 149 zł, 249 zł

Warszawa, Torwar
Spektakle (8,9.04.2014 r.) –99 zł, 149 zł, 249 zł

Patronat honorowy nad musicalem objęli Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa.

Patronat objął także Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.