Wizyta obrońców praw człowieka z Indii

W dniach 28 – 30 maja na zaproszenie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, Polskę odwiedzą działacze zaangażowani w ochronę praw pracowniczych w Indiach. Gopinath Parakuni i Brinda Devi reprezentują indyjską organizację pozarządową Cividep, która współpracuje bezpośrednio z pracownicami i pracownikami zatrudnionymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. W swojej działalności szczególną uwagę poświęca tzw. pracownikom chałupniczym, którzy są najbardziej narażeni na wyzysk.
Celem wizyty jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat warunków pracy w przemyśle obuwniczym i skórzanym, a także wsparcie międzynarodowej kampanii dotyczącej jawności łańcucha dostaw pt. „Chcemy Wiedzieć jak powstały nasze buty!”, która wystartuje 22 maja. W ramach kampanii powstanie petycja skierowana do wybranych czołowym marek obuwniczych apelująca o zwiększenie transparentności przy produkcji butów oraz wzięcia odpowiedzialności za warunki, w jakich powstają.

Gopinath Parakuni jest jednym z założycieli organizacji Cividep, której rolą jest monitorowanie wpływu praktyk korporacji na lokalną społeczność oraz pociąganie przedsiębiorców do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia praw człowieka, w tym praw pracowniczych. W latach 70-tych kiedy w Indiach ograniczano podstawowe prawa obywatelskie, walczył o ich przywrócenie. Później pracował dla różnych organizacji pozarządowych zajmujących się prawami ludzi pochodzącymi z najniższych kast, prawami kobiet i upodmiotowieniem rdzennych mieszkańców. W 2000 roku wziął udział w stworzeniu Cividep.

Brinda Devi w Cividep współpracuje bezpośrednio z kobietami pracującymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. Zbiera informacje na temat naruszeń ich praw i dostarcza im wiedzy z zakresu praw pracowniczych. Brinda posiada informacje z pierwszej ręki na temat warunków życia i pracy pracownic. Uczestniczy w projektach badawczych Cividep, których celem jest uzyskanie większej ilości informacji na temat warunków pracy i życia pracowników domowych w przemyśle obuwniczym. Wcześniej pracowała jako pracownik socjalny m.in. z najbiedniejszymi dziećmi, osobami transseksualnymi oraz niepełnosprawnymi.

29 maja o godz. 18:00 w warszawskiej Międzynarodowej Szkole Kostiumologii i Projektowania Ubioru przy ul. Kasprzaka 2/8 odbędzie się spotkanie z Gopinath Parakuni i Brinda Devi. Odpowiedzą na pytania związane z sytuacją pracowników i możliwościach poprawy ich warunków pracy. Wstęp jest wolny. Spotkanie ma charakter otwarty.

Spotkanie 29 maja poprowadzi Magdalena Płonka, dwukrotna stypendystka Lion’s Club, zdobywczyni wielu znaczących nagród oraz wyróżnień: Złota Nitka, Srebrna Pętelka, Gala Amberiff, Gala Martini, Debiuty Mody, Magazynu Uroda. Autorka książki „Etyka w modzie- CSR w przemyśle odzieżowym”. Wykładowczyni CSR w modzie na MSKPU.

Fundację Kupuj Odpowiedzialnie będzie reprezentować Joanna Szabuńko, ekspertka ds. zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Resercherka, autorka raportów nt. warunków pracy przy produkcji ubrań w Polsce i Bangladeszu, koordynatorka kampanii konsumenckich, współzałożycielka Clean Clothes Polska i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Podczas spotkania nasi goście opowiedzą o tym jak wygląda przemysł obuwniczy i skórzany w Indiach oraz o panujących tam warunkach pracy. Porozmawiamy o mrocznych kulisach tego w jakich warunkach powstają noszone przez nas buty oraz o tym co każdy z nas może zrobić, żeby poprawić tą sytuację.
Poruszona zostanie kwestia tzw. pracy chałupniczej, którą wykonują zazwyczaj kobiety. Dostają one głodowe pensje, a wyczerpująca, powtarzalna praca sprawia, że mają problemy ze zdrowiem. Są na łasce swoich pracodawców, mając niewiele praw i żadnego bezpieczeństwa zatrudnienia.

Jednym z kluczowych zagadnień z punktu widzenia pracownic i pracowników w Indiach jest jawność łańcucha dostaw. Marki powinny wziąć odpowiedzialność za prawa człowieka w całym swoim łańcuchu. Konsumenci natomiast mają największy wpływ na firmy produkujące obuwie. Mogą wywierać presję i domagać się transparentności.

Więcej: www.ekonsument.pl