Wielka Zbiórka Odpadów na Targówku i w Jankach

Makulatura, aluminium, butelki PET oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – to przedmioty, które będzie można oddać podczas Wielkiej Zbiórki Odpadów organizowanej przez Parki Handlowe Janki i Targówek oraz IKEA Warszawa w najbliższy weekend. Każdy, kto przyniesie zbędne przedmioty w zamian otrzyma sadzonki roślin. Ponadto wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy recyklingu, warsztaty dla dzieci i konkursy. Zbiórka odbędzie się w dwóch miejscach: 11 października na parkingu przy sklepie IKEA Targówek oraz 12 października na parkingu przy sklepie IKEA Janki.

 

Jesień jest dobrą okazją do zrobienia porządków w domu i pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów. Stare gazety, zeszłoroczne zeszyty szkolne, czy przechowywany w piwnicy stary telewizor lub zepsuta lodówka wreszcie znajdą swoje miejsce. Wystarczy przynieść je na Wielką Zbiórkę Odpadów. Warto jednak wcześniej zapoznać się z regulaminem akcji i sprawdzić, jakie dokładnie przedmioty będzie można oddać. Wielka Zbiórka Odpadów ma na celu pomóc mieszkańcom Warszawy w ekologiczny sposób poradzić sobie z niepotrzebnymi przedmiotami. Chcemy pokazać uczestnikom akcji, jakie korzyści dla środowiska niesie recykling oraz jak za pomocą drobnych uczynków wpłynąć na środowisko – mówi Nelly Osiecka, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Janki.

Wielka Zbiórka Odpadów to propozycja dla wszystkich, którzy wykazują troskę o środowisko naturalne, ale nie zawsze mają czas na pozbycie się zbędnych odpadów z domu. To także doskonała okazja na zaszczepienie wśród najmłodszych uczestnikówn akcji proekologicznych postaw. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak prawidłowo segregować odpady, poznają oznaczenia stosowane na poszczególnych pojemnikach do sortowania, a także przekonają się, które z odpadów można poddać recyklingowi.

Elementem towarzyszącym Wielkiej Zbiórce Odpadów będzie także warsztat ekologiczny prowadzony przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Ptaki mieszkające w mieście szukają w nim pożywienia, często również w śmietnikach. Segregacja odpadów i ich odpowiednie zabezpieczenie są niezwykle istotne dla ochrony ptaków, by nie odżywiały się szkodliwymi dla nich odpadami. W ramach warsztatów, wspólnie ze stowarzyszeniem Ptaki Polskie będzie można zbudować karmniki i budki dla ptaków z materiałów recyklingowych przekazanych przez IKEA Warszawa. Z kolei na specjalnie przygotowanym „ptasim stoisku” będzie można porównać rozpiętość rąk z rozpiętością skrzydeł ptaków oraz skorzystać z lunety, lornetki. Dodatkowo ornitolog odpowie na pytania dotyczące życia ptaków w Polsce.

Podczas akcji będzie można przekonać się również, jak wygląda odzyskiwanie surowców wtórnych ze zużytych materaców oraz poznać opowieść o samochodzie, którego historia wcale nie kończy się na złomowisku. Eksperci Stena Recycling odpowiedzą na pytanie, co dalej dzieje się z wyeksploatowanym pojazdem, po tym jak trafi do stacji demontażu STENA AutoZłom. Uczestnicy zobaczą, jak wygląda auto przygotowane do recyclingu – osuszone z płynów i drugie już w postaci sprasowanej kostki, a także dowiedzą się, z których części złomowanego pojazdu produkowane są np. krzesła ogrodowe lub nawierzchnia boiska sportowego.

Wydarzeniu będą towarzyszyć również konkursy: quiz ekowiedza dla ekozorientowanych oraz zawody w rzucie odpadami. W zawodach będzie oceniana nie tylko celność, ale i wybór odpowiedniego pojemnika do recyklingu, w którym należy umieścić przedmiot.

Do akcji przyłączyły się także sklepy zlokalizowane w Parku Handlowym Targówek i Domotece oraz w Parku Handlowym Janki. Z tej okazji przygotowały dla klientów specjalne rabaty – komentuje Aleksandra Wiener, Marketing Manager Parku Handlowego Targówek i Janki.