Wielka Gala Integracji 2014

W czwartek 6 listopada 2014 r. w Hali Arena Ursynów w Warszawie odbyła się jubileuszowa Wielka Gala Integracji, podsumowująca ostatnie 20 lat działań Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością w Polsce. Gala zgromadziła blisko dwa i pół tysiąca widzów. Gościem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Rolę gospodarza pełnił Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Integracji.

Tegoroczna Wielka Gala Integracji odbyła się pod hasłem „20 lat minęło…”. Wydarzenie było okazją do świętowania dwóch dekad działalności Integracji na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Uroczystość wspólnie z Piotrem Pawłowskim poprowadzili Beata Tadla, Maciej Orłoś i Katarzyna Pakosińska. Hala widowiskowo-sportowa Arena Ursynów zgromadziła blisko dwa i pół tysiąca gości reprezentujących środowisko osób z niepełnosprawnością, urzędników, a także organizacje pozarządowe, świat nauki, kultury i biznesu. Swoją obecnością Galę uświetnił też Prezydent RP Bronisław Komorowski.

– Kochani! Trzeba spojrzeć na problem osób niepełnosprawnych w Polsce nie tylko jak na wyzwanie, ale również ważne zadanie, które udało się rozwiązać w ramach 25-lecia naszej wolności. Czujemy, że ta polska wolność, demokracja, została w kwestiach ważnych z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością dobrze wykorzystana – powiedział Prezydent, witając gości Wielkiej Gali Integracji.

W tym roku Gala przyjęła konwencję filmową. Zobaczyć można było m.in. „Express Integracji” prowadzony przez Beatę Tadlę oraz film podsumowujący 20-letnią historię magazynu „Integracja”, początkowo wydawanego jako 8-stronnicowy czarno-biały biuletyn, dziś 70-stronnicowe profesjonalne medium, ukazujące się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy.

W czasie uroczystości wręczono Medale Przyjaciel Integracji, które przyznawane są osobom, firmom i instytucjom zaangażowanym w dobrowolne wsparcie środowiska osób z niepełnosprawnością. W tym roku Medale przyznano firmom  Orange, Quad Graphics Europe oraz Telewizji Polskiej. Orange Polska nagrodzono za dostrzeganie problemów klientów z niepełnosprawnością i kompleksowe rozwiązania technologiczne i programistyczne, ułatwiające komunikację tej grupie użytkowników. Quad Graphics Europe otrzymał Medal za wieloletnie wsparcie wydawnicze magazynu „Integracja” i profesjonalną współpracę, dzięki której magazyn cechuje się wysoką jakością edytorską i jest najlepszą gazetą na rynku prasy specjalistycznej, zajmującej się różnymi aspektami niepełnosprawności. Trzecim medalem uhonorowano Telewizję Polską za wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i szeroką ofertę programową dla widzów z niepełnosprawnością.

Specjalne nagrody powędrowały też do laureatów konkursów „Serwis www bez barier” i „Aplikacje bez barier”. W pierwszym wyróżniono najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością serwisy instytucji i akcji kulturalnych, takich jak Ninateka.pl (strona Narodowego Instytutu Audiowizualnego) i Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Oba wydają się być znakomicie przygotowane na zapowiedziane na 1 czerwca 2015 r. obowiązkowe dostosowanie serwisów pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością według standardu WCAG 2.0.

W drugim z konkursów nagrodzono z kolei najbardziej dostępne aplikacje ogólne i najciekawsze projekty specjalnie dedykowane tej grupie odbiorców w zakresie technologii mobilnych. Najlepsze okazały syntezator mowy „Gadaczek PRO” przygotowany przez firmę DICO i planer przyjmowania leków „Moje Leczenie” autorstwa agencji Connectmedica. Wyróżnienia otrzymali też autorzy koncepcji aplikacji mobilnych czekających dopiero na realizację. Wśród nagrodzonych znalazły się koncepcje rozwiązań dla osób chorych na celiakię, syntezator mowy oparty na systemie znaków liniowych, czy laureat Pierwszego Wyróżnienia, czytnik zwiększający kontrast tekstu drukowanego.
Okazja do podziękowań

Podczas Gali wyróżniono również samą Integrację. 20-lecie organizacji uświetniła nagroda dla Piotra Pawłowskiego przyznana przez Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Prezes Integracji korzystając z okazji przypomniał, że wczorajsza uroczystość stanowiła nie tylko uczczenie dotychczasowych sukcesów, ale i podziękowanie jego organizacji dla wszystkich osób, firm i instytucji zaangażowanych w ostatnich latach w integrację społeczną polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością.