Program EKOczynni to ogólnopolska inicjatywa Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, promująca postawy proekologiczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. 20 stycznia br. w ramach promocji projektu, odbędzie się szkolenie online dla nauczycieli. Tematyka spotkania dotyczyć będzie prowadzenia projektów grupowych w szkołach.
– Społeczność międzynarodowa, firmy i organizacje coraz bardziej angażują się w programy, które w perspektywie kolejnych trzech dekad pozwolą nam osiągnąć neutralność klimatyczną. W PGNiG wierzymy, że bardzo ważną częścią tego procesu jest edukacja młodych ludzi. Kształtując wśród nich świadomość problemów ekologicznych oraz potrzebę troski o środowisko, mamy szansę zbudować lepszą i bardziej zieloną przyszłość dla kolejnych pokoleń – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG SA.
Celem programu EKOczynni jest edukacja ekologiczna oraz wsparcie szkolnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska. W ramach projektu zostaną zorganizowane dwa konkursy:
EKO-PROJEKTY – konkurs dla szkół, w którym uczestnicy mogą zgłosić realizowany już projekt związany z ochroną środowiska lub przygotować plan nowego przedsięwzięcia. Przynajmniej cztery koncepcje otrzymają dofinansowanie na realizację. Wysokość grantu, o który mogą się ubiegać placówki to 50 tys. zł. Oprócz nagród finansowych, dla najlepszych szkół, przewidziane zostały praktyczne eko-zestawy. W konkursie mogą brać udział grupy składające się z 3 do 10 uczniów oraz nauczyciela.
EKO-ART – uczestnicy mają za zadanie stworzyć plakat, który w oryginalny sposób ukaże ekologiczny problem, z którym mierzy się współczesny świat, lub zaproponuje jego rozwiązanie. Najlepsze prace zostaną wypromowane w przestrzeni publicznej największych polskich miast, a ich autorzy wyróżnieni nagrodami.
Wydarzeniem inaugurującym program EKOczynni będzie szkolenie dla nauczycieli. Spotkanie dotyczące realizacji projektów grupowych poprowadzi Krzysztof Chojecki – nauczyciel matematyki oraz pomysłodawca i współtwórca projektu Pi-stacja. Webinar organizowany przez Fundację PGNiG odbędzie się w dniu 20 stycznia br. w godz. 19:00-20:30 w serwisie YouTube. Szkolenie jest bezpłatne i otwarte.
Projekt jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Źródło: PGNiG