Warszawa w cieniu Europy

W Warszawie odnotowujemy małą liczbę patentów i start-upów. Stolica Polski radzi sobie słabo we wdrażaniu gospodarki opartej na wiedzy – to wnioski z badania Ericsson City Index 2014.

Z okazji 110 lat firmy Ericsson w Polsce, szwedzka firma zorganizowała spotkanie pod hasłem „Nic nas nie zmienia bardziej niż technologia”. Ericsson był prekursorem innowacyjnych zmian w stolicy. Już w 1904 roku Szwedzi otworzyli tu pierwszą centralę telefoniczną, a 10 lat później Warszawa posiadała jedną z najbardziej rozwiniętych sieci telefonicznych w Europie.

–   Firma Ericsson wprowadziła nie tylko rewolucyjną technologię,ale również unikatowy w tamtym czasie system pracy. W telefonach pracowały kobiety, co było początkiem rewolucji społecznej w Warszawie – powiedziała prof. UW dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ericsson zaprezentował przedpremierowe wyniki raportu City Index. Z badani wynika, że Warszawa w porównaniu z innymi miastami w Europie ma wysokie wyniki w obszarze edukacji, ale niskie w obszarze wykluczenia społecznego, bezrobocia, bezpieczeństwa i równości płci. Cały raport Ericsson City Index zostanie opublikowany 10 listopada.

–   Sektor IT jest w naszej gospodarce niewielki – udział tzw.  smart economy w gospodarce jest niezadowalający. To zaskakujące zwłaszcza biorąc pod uwagę jakość chociażby naszych studentów informatyki, którzy są jednymi z najlepszych na świecie. – dodała prof Giza-Poleszczuk.

–  Przeszliśmy drogę od urządzeń służących jednemu celowi – do jednego urządzenia, które może wszystko – powiedział Thomas Jul, szef firmy Ericsson w Europie Środkowej. – Żadne dostępne przesłanki nie wskazują, by tempo innowacji mogło zwolnić. Mobilność całkowicie przekształca rzeczywistość. Portal AirBnB, który nie posiada żadnego budynku, odnotował więcej noclegów w ciągu 6 latach, niż Hilton w ponad 90 lat. – dodaje Thomas Jul.

W tegorocznym badaniu City Index uwzględniono 11 europejskich miast: Ateny, Barcelonę, Berlin, Kopenhagę, Londyn, Monachium, Oslo, Paryż, Sztokholm, Rzym i Warszawę. W ubiegłym roku w globalnym rankingu City Index najlepsze okazały się kolejno Sztokholm, Londyn i Singapur.