Wakacje 2021 z Fundacją Muszkieterów

W ubiegłym roku aż 54% rodzin przyznało, że żadne z ich dzieci nie wyjechało na wakacje (dane CBOS). Jednym z najczęściej wymienianych powodów była sytuacja gospodarstwa domowego. Wpływ na ten wynik miała także pandemia. W tym roku, dzięki inicjatywie Fundacji Muszkieterów którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, i akcji Wakacje z Muszkieterami, 550 dzieci pochodzących z rodzin niezamożnych oraz podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych wyjedzie po raz pierwszy na wakacje.

 

Mali Muszkieterowie mieszkają w różnych zakątkach Polski. Na swoje pierwsze w życiu wakacje wybierają się do Julinka, parku rozrywki położonego w sercu Puszczy Kampinoskiej. Pierwszy obóz zaczął się już 27 czerwca, planowanych jest 5 turnusów. Podczas każdego z nich czeka na dzieci wiele atrakcji. Jedną z nich jest trening szermierki przeprowadzony przez Ambasadorki Wakacji z Muszkieterami – florecistki Klubu Uczelnianego AZS reprezentujące Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Grupa Muszkieterów może się pochwalić kilkunastoletnią tradycją wspierania szermierzy z klubu Warta Muszkieterowie Poznań i z radością kontynuuje tę działalność również w ramach akcji Wakacje z Muszkieterami.

– Mali Muszkieterowie to dzieci, które osiągają dobre wyniki w nauce i dzielnie stawiają czoła codzienności. Ich postawa jest godna naśladowania. Wyjazd jest dla nich nagrodą, ale też czasem, w którym staramy się umacniać ich wiarę w siebie i własne możliwości. Sportową postawę z pewnością zaprezentują dzieciom szermierze – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów.

Wyjazdy finansowane są dzięki Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché oraz dzięki klientom sklepów tych sieci, którzy zapełnili fundacyjne skarbonki ustawione przy kasach lub zakupili torby oznaczone logo Fundacji. Właściciele sklepów współpracują z takimi organizacjami jak Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Gminne Ośrodki Pomocy, Domy Dziecka, Szkoły Podstawowe oraz inne organizacje pozarządowe. W ciągu ostatnich trzech edycji akcji Wakacje z Muszkieterami, Fundacja udzieliła wsparcia podopiecznym z ponad 4500 organizacji. Dzięki temu pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących osób.

– Właściciele sklepów znają problemy, z jakimi spotyka się na co dzień lokalna społeczność. Cenią sobie dobre relacje z lokalnymi instytucjami pomocowymi. Dzięki tej współpracy dzieci z miejscowości, w których prowadzą sklepy jadą na wymarzone wakacje. – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów. – Razem możemy wszystko! – dodaje.

Kolonie odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry opiekunów. W planach są między innymi wycieczka do Warszawy, warsztaty artystyczne oraz trening szermierki. Każdy z turnusów przyjmie około 100 dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat.

Źródło: Fundacja Muszkieterów