W Dzień Kobiet „Płodna Polka” rusza z akcją bezpłatnych badań płodności

8 na 10 młodych Polek, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie wykonało badań diagnostycznych pod kątem oceny swojej płodności, wynika z badań SW Research na rzecz kampanii „Płodna Polka”. Tymczasem szacuje się, że co piąta para w Polsce zmaga się z niepłodnością, a w około 45% odpowiada za nią czynnik żeński. Dlatego też, w ramach kampanii „Płodna Polka” w Dzień Kobiet – 8 marca br. – rusza akcja bezpłatnych badań w Klinice Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach, które pozwolą kobietom sprawdzić stan swojej płodności i ocenić szanse na zajście w ciążę. Pakiet badań „Płodnej Polki” składa się z USG, oznaczenia 5 hormonów, a także konsultacji ginekologicznej ze specjalistą ds. leczenia niepłodności. Akcja prowadzona będzie do końca marca.
– Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że mogą mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę, bowiem nie wykonują badań kontrolnych w kierunku oceny swojej płodności. Często nie są świadome istnienia schorzeń i zaburzeń hormonalnych, które mogą pokrzyżować plany o macierzyństwie nawet bardzo młodym kobietom. Wiele też Polek coraz później decyduje się na dziecko, a czas nie sprzyja kobiecej płodności. Z wiekiem zmniejsza się bowiem liczba i jakość komórek jajowych. Szczyt zdolności rozrodczych kobiety przypada mniej więcej w okolicy 25 roku życia, natomiast w kolejnych latach płodność obniża się, a po 35 roku życia gwałtownie już spada – mówi dr Olaf Lindert, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.

Pakiet płodności
Szacuje się, że kobieca niepłodność nawet w ok. 30% powiązana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego w ramach badań płodności akcji „Płodna Polka” kontrolowany będzie poziom 5 kluczowych hormonów – prolaktyny, LH, FSH, estradiolu i TSH. Badania wykonywane są poprzez analizę krwi. W przypadku prolaktyny, istotne jest sprawdzenie czy organizm kobiety nie produkuje jej w nadmiarze, bowiem hiperprolaktynemia może prowadzić do zatrzymania owulacji. W celu skontrolowania funkcjonowania układu rozrodczego ważne jest oznaczenie LH, hormonu luteinizującego stymulującego organizm do owulacji oraz FSH, hormonu folikulotropowego. Zbyt duże stężenie FSH sygnalizuje o przedwczesnym wygasaniu czynności jajnika. Kontrola tego hormonu pozwala ustalić, czy kobieta nie ma zaburzeń płodności związanych na przykład ze zbyt wczesnym pojawieniem się menopauzy. Zbadanie estradiolu, naturalnego estrogenu, umożliwia natomiast wykrycie niewydolności jajników. Z kolei hormon TSH (tyreotropowy) pozwala ocenić działanie tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może powodować nieregularne cykle miesiączkowe i zaburzenia płodności.

Kobiety korzystające z pakietu badań „Płodnej Polki” będą miały również wykonane badanie ultrasonograficzne z AFC, które określa liczbę pęcherzyków antralnych, czyli gotowych do dalszego rozwoju. Takie badanie dostarcza informacji odnośnie rezerwy jajnikowej kobiety. Lekarz wykonujący USG oceni również strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Badanie pozwoli również wykryć ewentualne wady anatomiczne i nieprawidłowe zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych. Wszystkie wyniki badań będą konsultowane z lekarzem specjalistą ds. leczenia niepłodności.

– Warto, by kobiety, które chcą w przyszłości zostać mamami profilaktycznie wykonywały podstawowe badania ginekologiczne z USG, jak również sprawdzały swoją gospodarkę hormonalną. Badaniom powinny poddać się zwłaszcza kobiety, które mają nieregularne i bolesne cykle menstruacyjne, a także panie po 30 roku życia, które jeszcze nie rodziły i koniecznie te, które mimo długich starań nie mogą zajść w ciążę. Odpowiednio wcześnie wykryte zaburzenia, pozwalają niejednokrotnie podjąć działania, które uchronią kobietę przed niepłodnością – dodaje dr Olaf Lindert z Kliniki Bocian, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

Bezpłatne badania
Akcja bezpłatnych badań kobiecej płodności w ramach kampanii „Płodna Polka” startuje w Dzień Kobiet – 8 marca br. i będzie realizowana do końca miesiąca w Klinice Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach przy ul. Dąbrówki 13. Specjalny pakiet badań płodności obejmuje oznaczenie 5 hormonów – prolaktyny, LH, FSH, estradiolu i TSH, jak również badanie ultrasonograficzne z AFC oraz konsultację ginekologiczną ze specjalistą ds. leczenia niepłodności. Żeby skorzystać z pakietu badań należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie pod nr 32 70 10 460. Badania „Płodnej Polki” należy wykonywać między 2 a 5 dniem cyklu owulacyjnego kobiety, co jest związane z prawidłowym oznaczeniem hormonów i przeprowadzeniem badania AFC.

Badanie opinii „Polki o płodności” zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie Kliniki Bocian na potrzeby kampanii „Płodna Polka” w dniach 30-31.01.2017 r. metodą wywiadów on-line (CAWI). Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy i obejmowała reprezentatywną grupę 300 Polek w wieku 18-35 lat nieposiadających jeszcze dzieci.

Kampania społeczna „Płodna Polka” ma na celu zwrócenie uwagi młodych kobiet, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na problem rosnącej liczby zaburzeń płodności wśród Polek. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne budujące świadomość kobiet na temat czynników mogących utrudniać zajście w ciążę, związanych nie tylko ze stanem zdrowia, ale również ze stylem życia, jak i wiekiem, w którym rozpoczyna się starania o dziecko. Rozpowszechniana jest również wiedza odnośnie dostępnych metod diagnozowania płodności oraz świadomego planowania rodziny i znaczenia w walce z niepłodnością wczesnego wykrywania problemów utrudniających lub uniemożliwiających zajście w ciążę. Kampania zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań sprawdzających gospodarkę hormonalną i systematycznych badań kontrolnych u lekarza ginekologa. Kampanię koordynuje Klinika Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Zapisz