Akcją „Wolność-Udostępnij” Amnesty International Polska rozpoczyna dzisiaj obchody 25-lecia swojej działalności. Projekt ma na celu pokazanie istotnych działań Stowarzyszenia oraz zachęcenie do zaangażowania w obronę praw człowieka na świecie. Akcję wspierają działacze i działaczki Amnesty oraz osoby ze świata mediów, kultury i sztuki.
Stowarzyszenie Amnesty International zostało zarejestrowane w Polsce 6 czerwca 1990 roku, ale pierwsze akcje miały miejsce już w czasach PRL, gdy działania organizacji były zakazane. 25 lat temu powstanie organizacji wspierali m.in. działacze demokratycznej opozycji, budujący w Polsce podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Od tamtego czasu Amnesty International każdego dnia podejmuje działania, domagając się przestrzegania praw człowieka w Polsce i na świecie. Aktualnie około 3500 członków i członkiń Stowarzyszenia wspólnie z 7 milionami osób wspierających Amnesty International na całym świecie dobrowolnie poświęca swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami łamania praw człowieka. Podstawowym orężem Amnesty International są pokojowe działania – kampanie informacyjne, badania i dokumentowanie przypadków naruszeń praw człowieka oraz edukacja w zakresie praw człowieka. W 2001 roku warszawska grupa Amnesty International zapoczątkowała Maraton Pisania Listów. To ważna data w historii organizacji – projekt spotkał się z bardzo szerokim odzewem i obecnie jest to największa akcja na rzecz praw człowieka na świecie.
Rozpoczęcie obchodów 25-lecia działalności Amnesty International w Polsce nastąpiło 21 maja br. podczas konferencji prasowej, będącej jednocześnie inauguracją akcji społecznej pod hasłem „Wolność-Udostępnij”.
Amnesty International opublikuje filmy, na których ambasadorzy opowiadają, co dla nich oznacza wolność. Jednocześnie w mediach społecznościowych blogerzy, muzycy i aktorzy wesprą działania identyfikując się z projektem „Wolność-Udostępnij” na swoich profilach na Facebooku i Twitterze. Jubileuszowy komunikat Amnesty International Polska pojawi się także w mediach, które zaangażowały się w akcję oraz w kinach. Wszystko po to, aby zachęcić Polaków do wsparcia organizacji w walce o swobody obywatelskie i przestrzeganie praw człowieka na świecie. Osoby zainteresowane działalnością Amnesty International zostaną przekierowane na stronę internetową, na której można dowiedzieć się, jak wspierać aktualne projekty.
Chcemy pokazać i wytłumaczyć Polakom, na czym opierają się nasze działania i zachęcić do włączenia się w prowadzone przez nas akcje. Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Mam nadzieję, że akcja spotka się z dużym zainteresowaniem, a każdy, kto się do niej przyłączy okaże wsparcie nie tylko samej organizacji, ale przede wszystkim osobom, na rzecz których działamy – skomentowała akcję Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
Główne obchody 25-lecia Amnesty International Polska odbędą się w sobotę, 23 maja br., podczas Walnego Zgromadzenia członków i członkiń Stowarzyszenia, którzy zadecydują o dalszych działaniach ruchu w Polsce i wybiorą nowe władze. Wśród wyjątkowych gości będzie Aleś Bialacki, białoruski opozycjonista, na rzecz którego Amnesty International prowadziła kampanię. Wspólnie wzniesiony zostanie toast za wolność.
Wolność to dla Polaków temat znacznie bardziej aktualny, niż dla wielu innych narodów. Naszą akcją chcemy przekazać prostą prawdę: Polska wygrała walkę o wolność, ale nadal istnieją powody, aby walczyć o nią dla innych i my możemy się do tej walki przyłączyć. Skoro od ponad 25 lat cieszymy się wolnością, dlaczego się nią nie podzielić? – dodała Draginja Nadaždin.