TV ARD obnaża skandaliczne praktyki Haribo

Dziennikarze niemieckiej telewizji ARD pokazali skandaliczne praktyki towarzyszące działalności fabryki koncernu Haribo w Brazylii. Z reportażu wynika, że firma zatrudnia młodzież i dzieci, których traktuje gorzej niż zwierzęta, nie zapewniając im nawet podstawowych potrzeb. A jak traktują zwierzęta wykorzystywane do produkcji żelatyny?

Haribo na swojej stronie zapewnia, że: angażuje się również w wiele inicjatyw społecznych. Zgodnie z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu wspiera rozwój talentów i pasji sportowych wśród dzieci i młodzieży. Jednak dokument „Markencheck” ukazuje zupełnie inne oblicze koncernu. Fabryka w Brazylii, produkująca kluczowy składnik popularnych żelek Haribo: wosk z kopernicji (lokalnego gatunku palmy), nie przestrzega podstawowych praw człowieka.  Pracownicy są zmuszani do spania pod gołym niebem, nie mają dostępu do toalet oraz wody pitnej.

Dokument ukazuje także traktowanie zwierząt w zakładach produkujących żelatynę dla firmy Haribo. Cierpiące, chore i stłoczone świnie to powszechna sytuacja tym razem w niemieckich fabrykach koncernu.