Troska o pracowników i ich rodziny – taki był rok 2023 w Hasco-Lek

Pracownicy Hasco-Lek stanowią fundament firmy. Fot. Mat. prasowe.

Hasco-Lek jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Polsce, a przy tym nadal firmą rodzinną. Toteż jej pracownicy tworzą wspólną rodzinę – rodzinę Hasco-Lek. Co się przejawiało w roku 2023, podobnie jak w poprzednich latach, wolontariatem pracowniczym oraz troską o pracowników i ich rodziny.

Fundacja wspierana i wspierająca pracowników

W wielkiej firmowej rodzinie szczególne miejsce zajmuje Fundacja Hasco-Lek. Fundacja od lat wspiera podopiecznych różnych placówek. Wśród nich znajdują się m.in. dzieci z niepełnosprawnościami przebywające w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku. Fundacja przygotowuje paczki okolicznościowe, dofinansowuje zakup sprzętu terapeutycznego, doposaża ośrodek w niezbędne pomoce logopedyczne, organizuje wolontariat.

Wśród podopiecznych, na rzecz których organizowane są zbiórki, znajdują się również pracownicy spółek z Grupy Hasco oraz ich bliscy, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością. Toteż pracownicy Hasco-Lek, jak co roku, chętnie włączyli się w przekazywanie 1,5% podatku na rzecz podopiecznych Fundacji Hasco-Lek.

Pracownicy przygotowują się do raportowania ESG

Troska o pracowników i ich dobrostan, jest mocno wpisana w tematykę zrównoważonego rozwoju. W związku z implementacją do prawa polskiego Dyrektywy CSRD, w kwietniu 2023 r. Hasco-Lek powołało Zespół ds. raportowania zrównoważonego rozwoju (Zespół ESG). Jego celem będzie przygotowanie spółki do realizacji obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju. Mimo, że spółka będzie objęta obowiązkiem raportowania dopiero w 2026 r., już dziś przykłada dużą wagę do tych zagadnień, czego wyraz stanowi powołanie Zespołu.

W listopadzie Zespół przeprowadził spotkanie informacyjne dla kadry menadżerskiej w zakresie raportowania wpływu spółki na kwestie środowiskowe, społeczne i w zakresie ładu korporacyjnego, które miało na celu edukację menadżerów zakresie zrównoważonego rozwoju. A jest to oczywiście tylko jeden z przykładów podnoszenia kompetencji.

Piknik Rodzinny Hasco-Lek

Coroczna impreza integracyjna firmy w tym roku miała charakter wyjątkowy – w wydarzeniu wzięły udział również rodziny i bliscy pracowników. Co więcej – taka formuła imprezy została zaproponowana w wyniku dialogu z pracownikami. Wydarzenie zgromadziło blisko aż 1200 osób i zostało ocenione bardzo wysoko przez uczestników.

Bieg Firmowy po zdrowie dzieci

Hasco-Lek już od 2017 roku aktywnie wspiera misję Biegu Firmowego. W maju 2023 roku uczestniczyło w wydarzeniu jako Sponsor Główny, dokładając swoją cegiełkę do promowania zdrowego trybu życia i niesienia pomocy. Bieg Firmowy to sztafeta biegowa dla pracowników firm, w której każdy zawodnik 5-osobowej drużyny ma do pokonania dystans 5 km. W sztafecie wzięło udział ponad 11 tyś. biegaczy i biegaczek. Wśród nich znalazło się aż 15 drużyn z Hasco-Lek. Niemal 50 dzieci pracowników pobiegło w Biegu Krasnala. Co ważne – bieg ma charakter charytatywny. Uczestnicząc w nim pomaga się podopiecznym Fundacji Everest.

Jak podkreśla sama spółka, „idea wydarzenia jest spójna z misją firmy – oprócz tego, że dbamy o zdrowie Polaków, lubimy pomagać, bo mamy to w DNA”. Jest to więc kolejny przykład działań ESG spójnych z core business firmy, co jest jednym z warunków skuteczności podejmowanych inicjatyw.

Wolontariusze Hasco-Lek dzieciom

Spajający rodzinę Hasco-Lek wolontariat jest ważną częścią polityki pracowniczej spółki. Szczególną okazję tworzą grudniowe, świąteczne dni. Fundacja Hasco-Lek po raz kolejny zaprosiła swych pracowników do mikołajkowej drużyny wolontariuszy. Pracownicy chętnie skorzystali z zaproszenia i wspólnie przygotowali paczki świąteczne i wsparli mieszkańców Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

Podczas koleżeńskich zbiórek zostały zebrane dary: zabawki interaktywne oraz sensoryczne, artykuły higieniczne i pielęgnacyjne, kolorowanki, kredki, a także słodycze. W placówce przebywa 50. dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, również o znacznym i ciężkim stopniu. W zakładzie przebywają dzieci, które ze względu na stan zdrowia, stopień niepełnosprawności i trudną sytuację w rodzinie, często wymagają całodobowej opieki. Dla niektórych z nich to jedyny pełny rodzinnego ciepła dom, jaki mają.

Hasco-Lek przekazało pracownikom upominki pełne zdrowia i energii

Aby móc w pełni cieszyć się z czasu spędzonego z bliskimi w okresie świąteczno-noworocznym, trzeba być zdrowym. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Hasco-Lek obdarowało swoich pracowników upominkami pełnymi zdrowia i energii. W przygotowanych zestawach znalazły się produkty Hasco-Lek – naturalne preparaty, bogate w składniki odżywcze i witaminy, które wspomagają układ immunologiczny, dodają energii oraz wzmacniają organizm. Obdarowani zostali również emerytowani pracownicy. Bo w firmie dobrze się pamięta o zasadzie, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

Artykuł partnerski