Torba za torbę na Slow Weekendzie

10 i 11 czerwca, podczas warszawskiej edycji Slow Weekendu w Soho Factory, powstanie strefa edukacyjna Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group – „VIVE! Drugie życie tkanin”. Każdy kto przyniesie do strefy torbę używanych tekstyliów otrzyma nową torbę na ramię z kolekcji „Adaptacja” Mariusza Przybylskiego, która wyprodukowana została wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody. Dodatkowo na odwiedzających czekać będą atrakcje edukacyjne związane z recyklingiem tekstyliów, wystawa uszytej z recyklingowych tkanin kolekcji – „Transplantacja” autorstwa Mariusza Przybylskiego oraz warsztaty DIY nie tylko dla najmłodszych.

 

Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” to kolejny z efektów współpracy Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group. Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Goście strefy będą mogli osobiście doświadczyć jak potrzebny i prosty jest cykl nadawania drugiego życia tkaninom. Wspólne działania WWF Polska i VIVE Group wpisują się w światowy trend 3R – Reduce, Reuse, Recycle.

REDUCE. Torba za torbę – oddaj używane

Odwiedzający, którzy przyjdą na Slow Weekend i przyniosą torbę używanych tekstyliów otrzymają w zamian torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba symbolicznie oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. Używane tekstylia będzie można oddać do jednego z 6 kontenerów rozstawionych na terenie targów i udać się do strefy VIVE! Drugie życie tkanin
w łączniku hal 15 i 16 z voucherem, który pozwoli odebrać w zamian modną eco- torbę.

REUSE. Drugie życie ubrań gwiazd

Do nadania drugiego życia swoim ubraniom zachęcone zostały również znane polskie gwiazdy, które przekażą swoje ubrania na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przekazany na programy ochrony przyrody WWF Polska. Ubrania te będzie można oglądać tylko w czasie Slow Weekend w strefie „VIVE! Drugie życie tkanin” w godzinach 11:00-19:00. Licytacja ruszy 10 czerwca na  stronie charytatywni.allegro.pl.

RECYCLE. Zobacz jak można przetworzyć

W strefie odbędą się również warsztaty DIY, gdzie bazą prac będą używane tekstylia i materiały powstałe w procesie recyklingu. Przez dwa dni będzie można dowiedzieć się więcej o zastosowaniu ekologicznych tkanin, przerabiać je i nadawać im nowe życie. Inspiracją do tworzenia będzie pokaz kolekcji Mariusza Przybylskiego „Transplantacja” – stworzonej z materiałów przetworzonych z niepotrzebnych swetrów, spodni czy spódnic, których nikt już nie potrzebował. Cały proces powstawania kolekcji został uwieczniony na zdjęciach i filmie, które również zostaną zaprezentowane gościom.

Więcej: http://www.slowweekend.pl