Tapicerka w Renault z materiałów pochodzących z recyklingu

fot. materiały prasowe

Nowe Renault ZOE w wersji ZEN jest pierwszym modelem z tapicerką wykonaną w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Nowe ZOE w wersji ZEN jest pierwszym modelem z tapicerką wykonaną w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Jako surowca do tkaniny pokrywającej siedzenia, ozdobny pas deski rozdzielczej i podstawę środkowej konsoli użyto w szczególności ścinków z produkcji pasów bezpieczeństwa.

Technologia pozyskiwania surowca i produkcji w tzw. „krótkiej pętli” pozwala wykorzystać odpady tekstylne powstające przy produkcji samochodów, czyli w bezpośredniej bliskości głównego procesu produkcyjnego. To pierwsze takie rozwiązanie w branży motoryzacyjnej. W skład tkaniny wchodzą również włókna otrzymywane w procesie recyklingu butelek plastikowych PET.

Dowodem zaangażowania Renault we wdrażanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym jest również to, że Nowe ZOE zawiera aż 22,5 kilograma tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Większość tych elementów jest wykorzystywanych jako obudowy i inne niewidoczne elementy ochronne samochodu.

Elementy widoczne zawierające tworzywa pochodzące z recyklingu ograniczają się zazwyczaj do dywaników podłogowych. W Nowym ZOE po raz pierwszy wchodzą one w skład pokrowców siedzeń (tkanina w wersji ZEN) oraz ozdobnych listew na desce rozdzielczej wykonanych z recyklingowanego polipropylenu.