Tak wyglądają święta marzeń według Polaków

Radosne i rodzinne spędzenie świąt bez kłótni przy wigilijnym stole, tak wyobraża sobie wymarzone święta 35% Polaków. Z kolei dla 29% ankietowanych ważne, aby były to święta bez ograniczeń budżetowych i z dużą liczbą prezentów. Największy wpływ na stworzenie magicznej atmosfery ma ubieranie choinki – 21% odpowiedzi, biesiadowanie z najbliższymi przy wigilijnym stole – 18% odpowiedzi oraz obdarowywanie się upominkami – 17% odpowiedzi.

Jak pokazało badanie „Święta marzeń według Polaków”(*) zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń kluczowe znaczenie ma dobra atmosfera w rodzinie podczas świątecznych spotkań oraz możliwość przygotowania świąt bez ograniczeń finansowych. Ważne jest dla nas także obdarowanie bliskich pięknymi prezentami i zgromadzenie całej rodziny przy wigilijnym stole.

Święta z rodziną

W dzisiejszych czasach, jak twierdzi 31% zapytanych Polaków, święta wnoszą do naszego życia przede wszystkim możliwość celebrowanie miłych momentów z rodziną. Z kolei 29% respondentów wymienia chęć oderwania się na chwilę od codziennej rzeczywistości i rutyny dnia. Dla 24% ankietowanych jest to radość, że możemy bliskich obdarować upominkami.

Co zrobić, by kupując prezenty pod choinkę, być w zgodzie ze środowiskiem?

Według co trzeciego Polaka nadal chętnie obdarowujemy się prezentami, gdyż naszą główną motywacją jest chęć sprawienia bliskiej osobie radości. W opinii 28% to część świątecznej tradycji, którą chcemy pielęgnować. Według 21% respondentów obdarowywanie się upominkami to przede wszystkim miły gest okazujący uczucia. Co piąty ankietowany uważa, że sami chcemy poczuć się lepiej podarowując komuś upominek.

Jak pokazują jednak badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia.

Pomysły na prezenty

Wśród pomysłów na prezent marzeń dla bliskiej osoby, co trzeci zapytany wskazuje na upominek w postaci vouchera. To wygodna i bezpieczna opcja, która pozwala obdarowanej osobie na dokonanie własnego wyboru. Według 24% respondentów może to być prezent w formie przeżycia pozwalający na przykład na rozwój hobby czy doświadczenie wspaniałej przygody.

Jak bezpiecznie używać fajerwerków? Akcja informacyjno-edukacyjna tuż przed świętami

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń wymarzony upominek świąteczny najbardziej chcemy podarować swoim dzieciom, jak uważa 26% respondentów. Na drugim miejscu wymieniamy najczęściej partnera lub partnerkę, jak twierdzi 26% respondentów. Zdaniem 19% ankietowanych są to rodzice. Dla 14% jest to przyjaciel lub przyjaciółka, a następnie dziadkowie.

Powinna być niespodzianka

Według 38% zapytanych Polaków wymarzony prezent powinien być przede wszystkim niespodzianką dla obdarowanej osoby. Zdaniem 26% respondentów kluczowe jest dopasowanie go do charakteru osoby, której chcemy ofiarować upominek. Według 23% ankietowanych wymarzony prezent powinien pozwolić na rozwój zainteresowań i pasji. Z kolei 13% twierdzi, że trafić w gust obdarowanej osoby.

Jak pokazało badanie „Święta marzeń według Polaków” wciąż kluczowe znaczenie w celebracji świąt ma dla nas przede wszystkim dobra, rodzinna atmosfera, która tworzymy my sami oraz pielęgnacja świątecznych zwyczajów.

*Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online.