Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków – instruuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. W 7 Zasadach Bezpieczeństwa zwraca uwagę, jak ustrzec się przed tragicznymi skutkami używania „sztucznych ogni” czy dostępnych w sprzedaży petard. Fajerwerki to przecież nieodłączny, tradycyjny już, element świętowania ważnych uroczystości, a zwłaszcza Sylwestra
Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej, tuż przed Bożym Narodzeniem, rusza ze specjalną akcją informacyjną – jak bezpiecznie korzystać z legalnie dostępnych materiałów pirotechnicznych, które wielu z nas „odpala” zwłaszcza przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra. Aby zabawa z wykorzystaniem „sztucznych ogni” czy petard była bezpieczna, Fundacja zaleca postępowanie według 7 Zasad Bezpiecznego Używania Fajerwerków.
- Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
- Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
- Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
- Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
- Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.
- Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
- Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
Według pomysłodawców tej akcji przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ewentualnym tragicznym skutkom dla zdrowia używania fajerwerków, a także zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ na otoczenie np. w postaci krótkotrwałych, głośnych dźwięków.
– Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – informuje Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Chce, aby zasady poznało przed świętami jak najwięcej osób. Dlatego też, w zamyśle pomysłodawców akcji, skierowana jest ona także do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni.
Według przedstawionego właśnie raportu WEI „Branża Pirotechniczna w Polsce”, środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się codziennym elementem współczesnej cywilizacji.
Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina jednocześnie, że wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się najpierw z instrukcją produktu, by używać go zgodnie z przeznaczeniem.