Sztuka pomagania – Dom Aukcyjny Agra-Art wspiera Fundację Ronalda McDonalda

W niedzielę 13 czerwca na zakończenie Aukcji Sztuki Współczesnej organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art odbędzie się szczególna licytacja charytatywna dedykowana Fundacji Ronalda McDonalda. Przedmiotem aukcji będzie pejzaż pędzla Justyny Boruckiej “Odrodzenie”.

 

Cały dochód ze sprzedaży obrazu zostanie przekazany na wsparcie działalności fundacyjnego Domu Ronalda McDonalda w Warszawie, bezpłatnego hotelu dla rodzin małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zlokalizowany
w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala Dom został wybudowany i jest prowadzony wyłącznie dzięki środkom darczyńców, w ramach fundacyjnej misji „aby rodzina mogła być razem”. Dom Aukcyjny Agra-Art wspiera Fundację, kolejny raz udowadniając swoim zaangażowaniem, że sztuka ma siłę zmieniania świata na lepsze w każdym wymiarze.

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie to drugi tego typu projekt Fundacji w Polsce (pierwszy Dom działa od ponad 5 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie). Miejsce stworzone z autentycznej potrzeby serca, dające wsparcie rodzinom najciężej chorych dzieci. Dom zbudowany ze środków Fundacji zlokalizowany jest na terenie kampusu przy ul. Księcia Trojdena, w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To 25 doskonale wyposażonych, przestronnych pokoi oraz nowocześnie zaaranżowana część wspólna: kuchnia, jadalnia, salon dzienny, sale spotkań, biblioteka, pralnia. Dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w tym samym budynku powstała niezależna strefa przedszkolna dla dzieci studentów i personelu medycznego uczelni oraz dla zdrowego rodzeństwa małych pacjentów szpitala, których rodziny korzystają z gościny w Domu. Przyjęcie pierwszych rodzin planowane jest w czerwcu. Zamieszkają w nim rodzice małych pacjentów onkologii, transplantologii oraz neonatologii.

Doświadczenie, które mamy z działającego już 5 lat Domu w Krakowie, potwierdza ogromne zapotrzebowanie na naszą pracę. Najdłuższe pobyty rodzin w Domu trwają ponad 300 dni – mówi Katarzyna Nowakowska, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. – Długie cykle leczenia dziecka chorego onkologicznie wymuszają konieczność jego wielokrotnych powrotów do szpitala, a jego najbliższych do naszego Domu. 20, 30 kolejnych przyjazdów tej samej rodziny – łatwo o tym napisać, bardzo trudno sobie wyobrazić, jeszcze trudniej zorganizować jakiekolwiek życie rodzinne w tak dramatycznej sytuacji. Mali pacjenci onkologii, transplantologii, neonatologii, dzieciz wypadków, które muszą natychmiast dostać pomoc – ile rodzin, tyle scenariuszy. My robimy wszystko co możliwe, aby dać wsparcie i pomóc. To wszystko jest możliwe wyłącznie dzięki darczyńcom, takim wspaniałym ludziom jak autorka pracy Justyna Borucka i zespół Domu Aukcyjnego. To piękna inicjatywa, zapraszamy wszystkich do rejestrowania się i wzięcia udziału w licytacji. Ars longa vita brevis.

Justyna Borucka w 2009 ukończyła z wyróżnieniem studia plastyczne w Chelsea College of Art and Design w Londynie. Uczestniczyła w wielu wystawach, między innymi w Londynie, Tokio, Lahore w Pakistanie i w Atenach. W latach 2010-2018 podróżowała po Grecji, realizując projekty artystyczne na wyspach Skyros, Andros, Mykonos-Delos oraz w Atenach. Przez lata kontynuowała temat swojej pracy dyplomowej “Malarstwo to czucie” i przez łączenie różnych tradycji artystycznych, takich jak malarstwo pejzażowe, sztuka abstrakcyjna czy land art tworzyła i wzbogacała swój język artystyczny. Od roku 2018 artystka mieszka z rodziną na wyspie Paros. Jej pełne emocji prace odzwierciedlają zachwyt dla natury, podziw dla piękna Morza Egejskiego i greckiego krajobrazu. Prace Justyny Boruckiej znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i w Grecji, w tym prestiżowej Fundacji Katakouzenos w Atenach.

Warto szukać w sztuce zachwytu, warto zatrzymywać się patrząc na obrazy i cieszyć się emocjami, które wzbudzają – mówi Konrad Szukalski, Prezes Zarządu Agra-Art. – Prace Justyny Boruckiej prezentują niezwykłe piękno nieba, wody, wiatru – odwieczne, dane nam, by człowiek trwał w zachwycie i czuł dobro, które z tego piękna płynie. Wybór artystki, by właśnie tak silną artystycznie pracą pomóc Fundacji i jej Domowi, wesprzeć rodziny w najtrudniejszym dla nich czasie pokazuje, co jest dla Justyny Boruckiej osobiście w życiu ważne. Świat jest piękny i dobry, gdy ludzie mu w tym pomagają. Wierzę, że ten, kto wylicytuje „Odrodzenie” będzie prawdziwie szczęśliwy. Piękny obraz, piękny cel, gorąco zachęcam do udziału w aukcji.

Źródło: Fundacja Ronalda McDonalda