„Szary Domek” z Biedronki na deskach teatru im. Witkacego w Słupsku

„Szary Domek” – opowieść o prawdziwej przyjaźni, marzeniach i nadziei – najpierw urzekł grono jurorów konkursu na książkę dla dzieci „Piórko”, a potem podbił serca najmłodszych i ich rodziców. Teraz zaciekawił artystów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, którzy postanowili wystawić go na dużej scenie.

 

Prapremiera spektaklu odbędzie się już 25 marca o godz. 18. Będzie to najważniejsza atrakcja obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Słupsku.

Spektakl „Szary Domek” powstał na podstawie książki, która wygrała pierwszą edycję  konkursu dla debiutujących pisarzy i ilustratorów „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Autorka tekstu, Katarzyna Szestak, w oryginalny sposób ożywiła przedmioty, w tym tytułowy domek, nadając im typowo ludzkie cechy. Natomiast ilustratorka Natalia Jabłońska ozdobiła tę historię bajkowymi obrazami.

Adaptacja sceniczna i inscenizacja „Szarego domku” to dla mnie prawdziwe wyzwanie. Jak miejsce, przestrzeń uczynić bohaterem spektaklu? Jak stworzyć w teatrze świat magiczny? Czy mi się to uda – niech ocenią widzowie! – mówi Jerzy Machowski, reżyser, który zajął się także adaptacją tekstu.

Autorem scenografii i kostiumów, stworzonych na podstawie ilustracji z książki, jest Ľudmila Bubánová, scenografka i kostiumografka teatralna, absolwentka studiów w Bratysławie i Warszawie. Muzykę do spektaklu skomponował młody kompozytor i dyrygent, laureat wielu nagród, Ignacy Zalewski.

„Szary domek” to piękna i niezwykle ciepła opowieść dla dzieci i dorosłych. Mówi o wszystkim, co w życiu ważne, a na co zwykle brakuje nam czasu. Uczy wrażliwości i odpowiedzialności oraz akceptacji odmienności. Opowieść urzekła nie tylko grono zacnych jurorów, ale jest także chętnie czytana w wielu polskich domach. Mam nadzieję, że teraz podbije serca kochających teatr – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska S.A.

Poza spektaklem dla najmłodszych zaplanowano dodatkowe atrakcje. Do zabawy z „Szarym Domkiem” mają zachęcić uczniów papierowe makiety tytułowego domku, wystawiane w słupskich szkołach. Przygotowano także konkurs plastyczny i tematyczną grę terenową, która odbędzie się w dniu prapremiery w Parku Waldorffa w Słupsku oraz w Nowym Teatrze.

Od 26 marca – w Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury – będzie można oglądać wystawę Natalii Jabłońskiej, autorki ilustracji zdobiących książkę „Szary domek”. A w Słupsku, Lęborku, Bytowie i Sławnie pojawiły się reklamujące spektakl plakaty.

Kolejne spektakle „Szarego Domku” – po prapremierze 25 marca – odbędą się: 26 marca (godz.11:00), 27 i 28 marca (godz. 9:00) oraz 9, 20 i 21 kwietnia (godz. 9:00).