Światowy Dzień Uchodźcy – „Jesteśmy tutaj, aby zacząć nowe życie”

Źródło: IKEA
W Światowy Dzień Uchodźcy, Grupa Ingka kontynuuje swoje działania mające na celu zmianę sposobu mówienia o osobach z doświadczeniem uchodźczym. Zahra i Tarek z Syrii oraz Yevheniia i Natalia z Ukrainy to pracowniczki oraz pracownicy IKEA, którzy podzielili się swoimi historiami i trudnymi doświadczeniami.

Różnorodność i integracja od lat stanowią filar dla działalności Grupy Ingka na całym świecie. Firma podkreśla, że wszyscy, niezależnie od pochodzenia, płci, wyznania, tożsamości, wieku czy koloru skóry, powinni być traktowani sprawiedliwie i mieć równe szanse na rozwój i normalne życie. Tegoroczna kampania pod hasłem „Taking Back The Narrative”, poprzez oddanie głosu osobom z doświadczeniem uchodźczym, pokazuje ich wartości, marzenia i aspiracje. Tym samym ma przyczyniać się do zmiany sposobu mówienia o nich, który często jest negatywny i budowany przez pryzmat stereotypów oraz uprzedzeń.

Mimo różnych doświadczeń i odmiennego pochodzenia…

W 2022 roku na całym świecie doszło do 108,4 mln przymusowych przesiedleń w wyniku prześladowań, konfliktów, przemocy, łamania praw człowieka i innych wydarzeń zakłócających porządek publiczny. Do przyczyn migracji wewnętrznych i zewnętrznych zalicza się także coraz częściej występujące na świecie katastrofy naturalne. W ubiegłym roku z ich powodu odnotowano aż 32,6 mln wewnętrznych przesiedleń.

Osoby uchodźcze zatrudnione w IKEA w różnych krajach mają odmienne doświadczenia, pochodzą z różnych krajów i kultur. To często bardzo młodzi ludzie, matki i ojcowie. Zahra i Tarek uciekli z Syrii, gdzie dom, na zakup którego oszczędzali przez 9 lat, został doszczętnie zniszczony. Musieli zacząć nowe życie, wraz z dziećmi, w zupełnie nieznanym im kraju – Hiszpanii. Obecnie oboje pracują w IKEA.

„Jesteśmy tutaj, aby zacząć nowe życie, po 35 latach. To nie jest proste. Całe nasze życie jest teraz wyzerowane, ale tak naprawdę nie zaczęliśmy od zera. Zaczęliśmy od poziomu niżej. Nie znasz języków, niczego ze sobą nie masz. Nawet paszportu. Nie możesz nigdzie podróżować, a musisz zacząć nowe życie” – mówi Tarek, pracownik IKEA w Hiszpanii, pochodzący z Syrii. 

Swoimi doświadczeniami podzieliła się także 19-letnia Yevheniia, która po zaostrzeniu działań wojennych w Ukrainie w lutym 2022 roku opuściła Kijów i wraz z mamą zamieszkała w Szwajcarii. Przed wojną w Ukrainie uciekła również Natalia. Z córką znalazła schronienie w czeskiej Pradze, gdzie dołączyła do zespołu IKEA.

„Uciekałam wraz z mamą, ciocią, trójką dzieci, dwoma psami, trzema kotami i bagażami jednym samochodem. To był chaos. […] Byłam i nadal jestem zła, ale mieszkam w hostelu z 12 kobietami, które mnie wspierają i dzielą się ze mną dobrymi emocjami” – wspomina Yevheniia i dodaje: „Marzę, by zostać projektantką wnętrz i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę uczyć się nowych rzeczy podczas pracy w IKEA”.

„Jednego dnia byłam prawniczką, a następnego zaczynałam od nowa” – mówi Natalia.

…jesteśmy ludźmi.

IKEA oraz cała Grupa Ingka podkreśla, że każda pracowniczka i każdy pracownik jest talentem, któremu należy zapewnić możliwości rozwoju. Dlatego firma stawia na różnorodność i otwiera się na różne perspektywy. Przykładem takiej działalności jest globalny program „Refugee Skills for Employment”, w ramach którego osoby z doświadczeniem uchodźczym otrzymują szansę na zdobywanie kluczowych kompetencji zawodowych, w tym naukę języków. W rezultacie mogą kontynuować pracę w IKEA lub innych jednostkach Grupy Ingka w 22 krajach lub podjąć zatrudnienie w innych miejscach. W Polsce to pierwszy taki program stażowy, realizowany pod nazwą „Liczą się umiejętności!”, którego celem oprócz wspierania osób uchodźczych jest także inspirowanie innych przedsiębiorców.

Dlatego też z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, IKEA Retail zaprosiła również uczestników z Polski do opowiedzenia swoich historii.

„IKEA potrafiła stworzyć taką atmosferę w zespole, która przekłada się nie tylko na wyniki finansowe, ale przede wszystkim na komfort psychiczny każdego pracownika. Jest nas tu jedenastu. Nie wyjechaliśmy z naszych krajów z własnej woli, było to zrządzenie losu, w pewnym sensie pech. Natomiast napotkaliśmy w Polsce, w IKEA, wsparcie oraz wyrozumiałość – i to jest szczęście dla każdego z nas” – podkreśla Aliaksandr, stażysta w IKEA. 

„IKEA stwarza przyjazne i inkluzywne środowisko, gdzie różnorodność jest doceniana i szanowana. To miejsce, gdzie czuję się akceptowana. Otrzymuję też wsparcie, co pomaga mi rozwijać się i budować pewność siebie” – mówi Sofiastażystka w sklepie IKEA w Łodzi. 

Działania lokalne na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy

IKEA w Polsce nieustannie wspiera osoby z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy, które opuściły kraj po zaostrzeniu działań wojennych w lutym 2022 roku. Wraz z partnerami, firma realizuje działania mające na celu wywieranie realnych i trwałych zmian w życiu osób w kryzysie uchodźczym, szczególnie samotne kobiety i dzieci, które znalazły schronienie w Polsce. Priorytetowe cele to zapewnienie bezpiecznych domów i mieszkań, poszerzenie dostępu do godnej pracy oraz angażowanie pracowników i pracowniczek, klientów i klientek, a także lokalnych społeczności w działania na rzecz pozytywnego wpływu społecznego.

„Aby pomóc najbardziej narażonym na wykluczenie, wraz z Fundacją Świętego Mikołaja, ogłosiliśmy program grantowy „Bezgraniczni Przyjaciele”. W ten sposób wyróżniliśmy i wsparliśmy 26 lokalnych organizacji działających na rzecz integracji dzieci z Ukrainy. Współpracujemy także z Fundacją Habitat for Humanity Poland, z którą realizujemy wspólnie projekt „Razem urządzamy lepszy świat”, wspierając rodziny uchodźcze w potrzebie mieszkaniowej, aby zapewnić im stabilność i samodzielność. Działamy także lokalnie, w regionach, gdzie zlokalizowane są nasze sklepy. Przykładem jest projekt „razem W DOMU”, realizowany przez IKEA w Poznaniu. Koncentrujemy się w nim na remontowaniu i wyposażaniu mieszkań, przy wsparciu pracowniczek i pracowników IKEA zaangażowanych w wolontariat pracowniczy” – podsumowuje Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Uchodźczym w IKEA Retail w Polsce. 

Źródło: IKEA