Światowy Dzień Scratcha

14 maja na całym świecie odbędzie się jednocześnie kilkaset wydarzeń promujących kodowanie w „Scratchu”. Wielkie święto programowania celebrować będą również „Mistrzowie Kodowania” w całej Polsce.

„Scratch” to wizualny język programowania zaprojektowany przez Mitchela Resnicka, profesora Massachusetts Institute of Technology Media Lab. Każdego dnia swoje gry i animacje tworzą w nim miliony ludzi z ponad 150 krajów.

Dzięki intuicyjnemu, obrazkowemu interfejsowi „Scratch” jest idealny dla dzieci i osób rozpoczynających przygodę z kodowaniem, dla których motywujące jest robienie szybkich postępów w nauce. Właśnie dlatego „Scratch” stał się głównym językiem programu edukacyjnego „Mistrzowie Kodowania” – mówi Magdalena Olborska odpowiedzialna za „Mistrzów Kodowania” w Samsung Electronics w Polsce.

Specjalnie na okoliczność Światowego Dnia Scratcha 13 maja „Mistrzowie Kodowania” organizują ogólnopolską akcję „Podaj Dalej”. Jej celem jest zachęcenie osób znających „Scratcha” do podzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi.

Polska na mapie „Scratch Day” ma już zarejestrowanych blisko 60 wydarzeń. „Scratch” i jego młodszy brat „Scratch Junior” będą gościli w klasach, na szkolnych boiskach, piknikach, spacerach. Programować będą szkoły i biblioteki, najmłodsi uczestnicy naszego programu, ci nieco starsi, ale też dorośli. Wśród planowanych działań są m.in. zajęcia, podczas których starsi uczniowie będą uczyć młodszych, dzieci będą programowały z rodzicami, szkoły będą łączyły się online z innymi placówkami, żeby wspólnie celebrować Dzień Scratcha, będą  także roboty sterowane za pomocą scratchowych klocków. Relacje na żywo z lokalnych wydarzeń, organizowanych przez uczestników programu, oglądać będzie można na stronie: facebook.com/MistrzowieKodowania

Dodatkowo 14 maja „Mistrzowie Kodowania” zapraszają dzieci i młodzież do wspólnego świętowania w Samsung Premium Service Plaza. W godzinach 10.00-14.00 uczestnicy programu pod opieką trenerów prowadzić będą interaktywne warsztaty programistyczne z użyciem maty edukacyjnej oraz tabletów.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Światowego Dnia Scratcha można śledzić na stronie: day.scratch.mit.edu